V boju proti klimatskim spremembam namerava Avstralija kot prva država na svetu prepovedati uporabo klasičnih žarnic. S tem naj bi zmanjšala porabo električne energije in izpuste toplogrednih plinov, ki povzročajo globalno segrevanje zemeljskega ozračja.
Namesto žarnic z gorilnimi nitkami bodo Avstralci uporabljali samo še varčne žarnice, je napovedal minister za okolje Malcom Turnbull. "Tudi z majhnimi koraki je mogoče doseči velik učinek," je povedal minister. "Če bodo našemu zgledu sledile še druge države, lahko takšen ukrep na svetovni ravni vpliva na znatno zmanjšanje energetske porabe."
Predsednik vlade John Howard je prepričan, na bo ukrep vsem Avstralcem omogočil, da prispevajo k zaščiti podnebja. Konservativni politik je nedavno izjavil, da je industrijski življenjski slog odgovoren za globalno segrevanje planeta, politika na področju klimatskih sprememb pa je v Avstraliji prvič doslej postala ena najpomembnejših predvolilnih tem.
Avstralija je poleg ZDA ena izmed večjih industrijskih držav, ki zaradi gospodarskih interesov ni podpisala kjotskega sporazuma o zaščiti globalnega podnebja. Okoljski aktivisti so napoved konservativne vlade označili za 'kapljico v morje' in namesto tega zahtevajo konkretni časovni načrt za zmanjšanje emisij in prehod na obnovljive vire energije.
Pri običajni žarnici se energija v gorilni nitki pretvori v sevanje, ki ga oko le v manjšem delu zazna kot svetlobo, sevanje v infrardečem delu frekvenčnega spektra pa oddaja predvsem toploto.
V primerjavi z njimi imajo varčne žarnice, ki so napolnjene s fluorescentnim plinom, večji svetlobni izkoristek. Načrt avstralske vlade predvideva nekaj izjem: tako bodo denimo še vedno dovoljene navadne žarnice, ki so vgrajene v električne štedilnike.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.