Tako število milijarderjev na svetu kot obseg njihovega bogastva se zmanjšujeta. Medtem ko je 254 ljudi lani izgubilo status milijarderja, je preostalih 2640 milijarderjev skupaj izgubilo 500 milijard dolarjev. Ustanovitelj FTX Sam Bankman-Fried, ki se je na koncu znašel na napačni strani zakona, in Kanye West, ki se bori s težavami z duševnim zdravjem, sta med tistimi, ki so zapustili klub.
Elon Musk pa ni več prvi na lestvici. Toda kljub drami na Twitterju in padanju delnic Tesle Musk lani ni izgubil največ, poroča Forbes. Ta naziv pripada Jeffu Bezosu, čigar neto vrednost je padla za 57 milijard dolarjev zaradi 38-odstotnega padca tečaja Amazonovih delnic od 10. marca. Musk je medtem izgubil "le" 39 milijard dolarjev, a je torej s prvega mesta padel na drugo mesto na lestvici.
Bernard Arnault, vodja luksuznega konglomerata LVMH, pa si je prislužil prvo mesto, potem ko je leta 2022 svojemu premoženju dodal 53 milijard dolarjev, kar ga je izstrelilo na vrh lestvice najbogatejših.
Kdo pa Arnaultu, ki je na vrhu lestvice, Musku, ki je drugi, in Bezosu, ki je tretji, še dela družbo v prvi deseterici? Larry Ellison (Oracle), Warren Buffett (Berkshire Hathaway), Bill Gates (Microsoft), Michael Bloomberg (Bloomberg LP), Carlos Slim Helú (Telecom), Mukesh Ambani (Reliance Industries) in Steve Ballmer (Microsoft).
Kako je Bernard Arnault postal najbogatejši?
Šef velikana luksuznih izdelkov LVMH je postal šele tretji človek v zgodovini, ki je zbral premoženje v višini 200 milijard dolarjev. Bernard Arnault, ki se ga drži vzdevek "volk v kašmirju", je tudi prvi Neameričan, ki je dosegel ta mejnik po Jeffu Bezosu iz Amazona leta 2020 in Elonu Musku iz Tesle leta 2021.
Veseli ga lahko tudi dejstvo, da delnice LVMH še naprej strmo naraščajo, medtem ko delnice Amazona in Tesle padajo.
LVMH ima v lasti vrsto vrhunskih blagovnih znamk, vključno z draguljarnami Tiffany in Bulgari, pa modne znamke Givenchy, Celine, Stella McCartney in Christian Dior ter še mnogo drugih.
Delnice in dobiček so v preteklem letu skokovito narasli ob vse večjem povpraševanju po luksuznem blagu.
In analitiki menijo, da bo šlo še na bolje. Sophie Lund-Yates, vodilna analitičarka pri Hargreaves Lansdown, je za thisismoney.co.uk dejala, da je LVMH dobro zaščiten pred gospodarskimi šoki zaradi svojih bogatih strank, za katere je manj verjetno, da bodo zmanjšale porabo zaradi naraščajočih življenjskih stroškov.
Pričakuje se tudi, da bo povpraševanje po dizajnerskih torbicah in urah skokovito naraslo, potem ko je Kitajska lani odpravila covidne omejitve.
Gradnja imperija se je sicer začela, ko je Arnault kmalu po diplomi na prestižni pariški univerzi prepričal očetovo gradbeno podjetje, da je kupilo podjetje s tekstilom.
Kmalu je pokazal svojo poslovno neusmiljenst in odobril črtanje 9000 delovnih mest v podjetju, ki stoji za znamko Christian Dior.
LVMH je bil rojen leta 1987 kot otrok združitve med modno hišo Louis Vuitton in proizvajalcem šampanjca Moet Hennessy. Zdaj ima v svojem portfelju približno 70 blagovnih znamk, delnice pa so v torek dosegle rekordnih 851 evrov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.