V primerjavi z marcem so bile cene življenjskih potrebščin višje za 1,1 odstotka, so v prvi objavi podatkov sporočili iz državnega statističnega urada. Mesec prej je inflacija znašala 1,0 odstotka.
Na rast cen v aprilu so vplivale višje cene blaga, storitev ter naftnih derivatov. Najbolj so se podražila oblačila, obutev, sadje in zelenjava. Po dveh zaporednih mesecih znižanja cen storitev pa so se te aprila drugič letos zvišale, so sporočili s statističnega urada.
Najbolj se je podražilo sadje, za kar 11,1 odstotka, sledi mu zelenjava, ki se je podražila za desetino cene, za 7,9 odstotka pa se je podražila obutev.
Aprila pa so na statističnem uradu zabeležili tudi nekaj pocenitev – v skupini zdravje, rekreacija in kultura. Znižale pa so se tudi cene cvetja in izdelkov za vrtnarstvo.
Visoka mesečna rast cen je vplivala tudi na letno rast cen, saj se je ta povišala in zdaj znaša 2,6 odstotka, mesec prej pa je znašal 2,3 odstotka. Povprečna 12-mesečna rast cen ostaja na ravni preteklih treh mesecev, to je pri 2,5 odstotka.
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, se je v aprilu glede na prejšnji mesec nekoliko zvišala in znaša 2,9 odstotka.
UMAR: Dolgoročna gibanja cen ostajajo stabilna
Kljub 1,1-odstotnemu dvigu cen življenjskih potrebščin v aprilu dolgoročnejši kazalci kažejo nadaljevanje umirjene rasti cen tudi po prvih štirih mesecih, so po današnji objavi statističnih podatkov o aprilski inflaciji sporočili iz Urada za makroekonomske analize in razvoj (UMAR).
Kot je poudaril Boštjan Vasle z urada za makroekonomske analize in razvoj, "je na podlagi ocenjenega gibanja osnovne inflacije v zadnjih mesecih razvidno, da ključne makroekonomske politike, na strani vlade predvsem politika plač, reguliranih cen ter fiskalni ukrepi, ki določajo gibanje cen, ostajajo nespremenjene oziroma naravnane k ohranjanju stabilne rasti cen tudi po prevzemu evra".
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.