Delavke podjetja Sandy, ki je po likvidaciji Gorenjskih oblačil nadaljevalo tekstilno dejavnost v obratu na Jesenicah, so decembra lani zaradi upada naročil pristale na zavodu za zaposlovanje, saj jim delodajalec ni zagotovil izplačila osebnih dohodkov. Sedaj si bo okrog 40 delavk plače in odpravnine poskušalo izboriti s tožbo.
Tožbe bo v imenu delavk vložil Svet gorenjskih sindikatov, kjer že dolgo ne pomnijo takšnega primera, da bi morali delavcem zaostale plače zagotoviti prek sodišča. Pogovori z vodstvom podjetja, ki je plače in odpravnine – te naj bi za vsako delavko skupaj v povprečju znašale okrog 5000 evrov – že dalj časa obljubljalo, so namreč padli v vodo, saj naj bi lastnik imel veliko težav pri prodaji strojev in opreme ter proizvodnega objekta.

Kriza gorenjske tekstilne industrije
Podjetje Sandy, ki je v težave zašlo lansko jesen, ko ga je zapustilo 50 delavk in se skupaj z vodjo proizvodnje zaposlilo v novem podjetju Sutura, je le ena v vrsti neuspešnih zgodb v tekstilni industriji na Gorenjskem v zadnjih letih. Novembra 2004 so v likvidacijo s 120 zaposlenimi šle nekdaj zelo priznane blejske Vezenine, spomladi 2006 je sledila likvidacija Gorenjskih oblačil s skoraj sto zaposlenimi, lansko poletje se je začel stečajni postopek za kranjski Ibi z 200 zaposlenimi, jeseni je s 400 zaposlenih šla v likvidacijo Aquasava, ki je nastala iz dediščine Tektilindusa, še pred koncem leta pa je v likvidaciji pristal tudi škofjeloški Kroj, ki je po preoblikovanju imel še 40 zaposlenih.
"Malenkost tekstilne industrije je na Gorenjskem še vedno," je povedal predsednik Sveta gorenjskih sindikatov Rajko Bakovnik. Spomnil je, da poleg Suture s 50 zaposlenimi še vedno deluje Triglav konfekcija, ki bo z 80 zaposlenimi sicer prešla na skrajšani delovni čas. Prav tako proizvodnja teče v kranjski Zvezdi s 70 zaposlenimi. V Gorenjski predilnici je okrog 200 zaposlenih, velike težave pa imajo v kamniškem Svilanitu, ki naj bi zaprl svoja vrata, brez dela pa bo ostalo 250 zaposlenih.

"Vsa tekstilna podjetja še niso ugasnila, kmalu pa bodo kakšna zasebna podjetja že prerasla nekdaj velike tekstilne tovarne na Gorenjskem," je dejal Bakovnik in ocenil, da celotna tekstilna industrija sicer ni obsojena na neizbežen propad. V Suturi tako na primer verjamejo v zgodbo o uspehu. Čeprav imajo letos težave zaradi krize, so se proizvodnje lotili ambiciozno, s prepričanjem, da razvojna perspektiva obstaja tudi na tem področju ter da ni potrebno celotne tekstilne industrije seliti na Kitajsko. "Mnoge tekstilne družbe v Evropi še danes obstajajo in uspešno delujejo, res pa je, da nobena ni tako velika kot naša Mura," je spomnil Bakovnik.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.