Generalni sekretar Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) Angel Gurria ter minister za razvoj Mitja Gaspari sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o članstvu Slovenije v OECD.
Slovenija bo upoštevala ugotovitve in nasvete OECD za uspešno vodenje države, je ob podpisu dejal premier Borut Pahor. Kot je dodal, je naša država danes naredila pomemben korak v družbo najbolj razvitih.
Danes je pomemben dan tudi za OECD, je dodal Gurria ter izpostavil, da je proces vstopanja Slovenije v organizacijo tekel zelo gladko. V luči svetovne finančne in gospodarske krize pa je dejal, da si OECD prizadeva za močnejše, čistejše in bolj pošteno svetovno gospodarstvo.
V luči svetovne finančne in gospodarske krize je še dejal, da so besede slovenskega pisatelja in prevajalca Primoža Trubarja "stati inu obstati" zelo aktualne. Še posebej bo v teh časih, tako Gurria, pomembno stati in obstati skupaj. Kriza je namreč pokazala, da morajo gospodarstva sodelovati in usklajeno ukrepati.
Minister Gaspari, ki je vodil pogajanja za vstop v OECD, je ob vsem skupaj še poudaril, da se z vključitvijo začenja nov proces - trajno, aktivno delo Slovenije kot članice OECD. "Ugodnosti, ki so dostopne članicam te organizacije, je kar nekaj. Prizadevali si bomo, da bomo prednosti čim bolje uporabili," je dejal Gaspari.
Gurrio sprejel tudi predsednik Türk
Gurrio je ločeno sprejel tudi predsednik države Danilo Türk. Ob tej priložnosti sta se dogovorila, da bosta 29. novembra letos skupaj pripravila posebno okroglo mizo, ki bo potekala v Sloveniji, na temo novih metod merjenja družbenega razvoja. Na to okroglo mizo je povabljen tudi nobelovec in ekonomist Joseph Stiglitz.
Gurria sicer tudi v luči visokih rezov v proračune v nekaterih največjih svetovnih gospodarstvih ne vidi tveganja za recesijo z dvojnim dnom. Pač pa v prihodnjih petih do sedmih letih pričakuje razmeroma nizko stopnjo rasti, razmeroma visoko stopnjo brezposelnosti in razmeroma visoke proračunske primanjkljaje.
Na vrsti še parlament in deponiranje pogodbe
Sporazum mora zdaj ratificirati še državni zbor, temu bo sledila resolucija OECD o sprejemu, nato pa bo Slovenija ratifikacijsko listino deponirala pri francoski vladi, s čimer bo postopek pristopa sklenjen.
S članstvom v OECD bo Slovenija lahko vzpostavljala nove oblike gospodarskega sodelovanja v skladu z ekonomskimi politikami organizacije, s katerimi ta pospešuje svetovno trgovino, spodbuja raziskovalno delo na področjih gospodarskega in socialnega razvoja ter okolja, vse z namenom doseganja največje možne gospodarske rasti, zaposlenosti in visokega življenjskega standarda.
Slovenija je bila k pogajanjem za članstvo v OECD povabljena leta 2007. OECD sicer želi okrepiti sodelovanju tudi z ostalimi hitro rastočimi gospodarstvi, kot so Brazilija, Kitajska, Indija, Indonezija in Južnoafriška republika.
OECD je bil ustanovljen leta 1961. Sprva je štel 20 članic, pozneje pa se je organizaciji priključilo 11 držav; po novem bo OECD štel 34 članic.
Države članice OECD so: Avstrija, Belgija, Kanada, Danska, Francija, Nemčija, Grčija, Irska, Islandija, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Portugalska, Španija, Švedska, Švica, Turčija, Velika Britanija, ZDA (vse omenjene so članice OECD od leta 1961), Italija (1962), Japonska (1964), Finska (1969), Avstralija (1971), Nova Zelandija (1973), Mehika (1994), Češka (1995), Madžarska (1996), Koreja (1996), Poljska (1996), Slovaška (2000) in Čile (2010).
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.