Na skupščini Infond Holdinga, ki je sklicana za 15. oktober, bodo lastniki glasovali o razrešnici upravi in nadzornemu svetu, dokapitalizaciji družbe s stvarnimi in denarnimi vložki, novem članu nadzornega sveta in selitvi sedeža družbe v Ljubljano. V okviru dokapitalizacije bi s konverzijo dolgov Infond Holding lahko povečal osnovni kapital za 156 milijonov evrov, z denarnim vplačilom pa za 50 milijonov. Celotni osnovni kapital bi tako lahko znašal največ 206 milijonov evrov.
S konverzijo dolgov do 156 milijonov evrov
V sklicu skupščine je uprava družbe navedla dolgove do Centra naložb (71,8 milijona evrov), Pivovarne Laško (1,7 milijona evrov), Dela (6,5 milijona evrov), Radenske (16,3 milijona evrov), Pivovarne Union (26,5 milijona evrov), Fructal (3,2 milijona evrov), Perutnina Ptuj (6,1 milijona evrov), Zlata moneta II (10 milijonov evrov), GB (2,2 milijona evrov) in Hypo banke (11,6 milijona evrov). Po predlogu uprave bi upniki vplačali nove delnice, ki bi jih družba izdala zaradi povečanja osnovnega kapitala. Tako bi upniki dejansko namesto denarja, ki jim ga Infond Holding dolguje, dobili delnice Infond Holdinga v vrednosti 3,22 evra na delnico. Na povečanje tega osnovnega kapitala s konverzacijo dolgov morajo seveda pristati tudi upniki.
Z dokapitalizacijo do 50 milijonov evrov
Za dokapitalizacijo bi družba izdala 15.504.357 delnic, vrednost delnice bi bila 3,22 evra. Prednostno pravico pri dokapitalizaciji bodo imeli dosedanji delničarji. Če bi bila dokapitalizacija uspešna, bi se osnovni kapital povečal za 50 milijonov evrov. Za dokapitalizacijo more glasovati vsaj 75 odstotkov kapitala, vplačane pa morajo biti vse delnice.
Uprava je predlagala dokapitalizacijo, ker je ugotovila, da ima glede na obveznosti premalo kapitala. Direktor Infond Holdinga Matjaž Rutar je v začetku avgusta objavil, da je družba insolventna, če držijo v javnosti objavljene informacije, da so banke zasegle za posojila zastavljene deleže v Pivovarni Laško in Mercatorju.
Večinski lastnik Infond Holdinga je Boško Šrot, pred kratkim pa je v lastništvo vstopil tudi italijanski poslovnež Pierpaolo Cerani.
Če Infond Holdingu načrtovane spremembe ne bi uspele, bi najverjetneje sledil stečaj družbe.
Boško Šrot nejverjetneje ne bo več nadzornik v Radenski
Delničarji Pivovarne Union in Radenske bodo na ločenih skupščinah 13. oktobra med drugim odločali o odpoklicu člana nadzornega sveta Boška Šrota. Šrot je bil nadzornik omenjenih podjetij kot predstavnik lastnika, družbe Pivovarna Laško, ki jo je do nedavnega lastniško obvladoval prek Infond Holdinga.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.