Država še vedno ni uspela skleniti dogovora s tretjinsko lastnico NLB KBC, glede dokapitalizacije banke, piše Dnevnik. Zato vse kaže na to, da bo država vplačala večino dokapitalizacijskih delnic. V tem primeru bi se skupni delež države v banki povečal z 48 na okoli 60 odstotkov. Uradnih informacij o rezultatu pogajanj s KBC še ni, po poročanju Dnevnika pa je malo možnosti, da bi bila ta uspešna. KBC naj bi sicer zahtevala večji vpliv na upravljanje banke, izboriti pa naj bi si želela tudi pogoje svojega izstopa in zavezo države, da bo s kupcem njenih delnic podpisala delničarski sporazum.
Če KBC v dokapitalizaciji ne bi sodelovala, bi se njeno lastništvo s 30,5 odstotka zmanjšalo na okoli 24 odstotkov. Po pisanju časnika je zato pričakovati, da bodo vplačali le toliko delnic, da ohranijo vsaj 25 odstotkov plus eno delnico, saj bi za tak paket pri prodaji iztržila višjo kupnino in lažje našla kupca.
Če država tako ne bi našla partnerja za sodelovanje pri dokapitalizaciji, bi evropska komisija presojala dokapitalizacijo na podlagi pravil o dodeljevanju državnih pomoči. Če bi presodili, da gre za državno pomoč, potem bi ključne elemente s strategijo določila sama. Med drugim tudi možne umike iz določenih trgov, še piše časnik.
Nadzorni svet NLB naj bi sicer jutri odločal o pogojih dokapitalizacije. Ta pa bi po zahtevi Banke Slovenije morala biti zaključena do konca marca. Dokapitalizacija bi potekala v dveh krogih.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.