Pri družbi Ryanair, ki je v zadnjih šestih mesecih dosegla celo najboljše poslovne rezultate v svoji zgodovini, bodo za enosmerno letalsko vozovnico iz Celovca do Londona zaračunali 19 evrov, kar je dobrih 4200 tolarjev, v ceno so vključene tudi letališke pristojbine. Z Austrian Airlines, na primer, pa je za podoben polet treba odšteli nekaj manj kot 19 tisoč tolarjev.
Caroline Baldwin iz Ryanaira za Nemčijo in Avstrijo je povedala, da je za to več različnih razlogov. Glavni pa je gotovo ta, da so najbolj učinkovita letalska družba, kar pomeni, da zelo učinkovito uporabljajo letala, pravi Baldwinova. Baldwinova pravi, da v povprečju letijo njihova letala dlje kot letala Lufthanse ali Austrian Airlines. V bistvu je čas za presedanje zelo kratek. Na tleh so vsega 25 minut, potem pa spet vzletijo.
Ostale letalske družbe so vzpostavile številne zapletene in seveda potratne mreže letalskih povezav, dodaja Baldwinova, ob tem je v njihovih flotah več različnih vrst letal, kar pomeni visoke stroške za vzdrževanje, Ryanair pa ima v svoji floti 44 letal vrste Boeing 737.
Številne družbe irskemu letalskemu prevozniku očitajo, da kupce zavaja, saj naj bi uporabljal letališča, ki so precej oddaljena od mestnih središč; potniki morajo tako za prevoz z letališča do mesta poskrbeti sami. Pri Ryanairu zanikajo, da bi potnike zavajali in poudarjajo, da je izbor bolj odročnih letališč del njihove politike. Zaradi tega jim marsikje ni potrebno plačati letaliških pristojbin, nekatera letališča pa njihov prihod celo subvencionirajo. Na tržne razmere po dogodkih septembra lani v Združenih državah so se pri Ryanairu odzvali zelo premišljeno.
Baldwinova pravi, da so takoj po 11. septembru ljudem ponudili 300.000 letalskih kart zastonj, za polete v Veliki Britaniji in na Irskem. Ljudje so zato takoj spet leteli, število potnikov na letih se tako ni spremenilo, ljudje pa so bili nekako motivirani za letenje.
Pri Ryanairu pravijo, da teroristični napadi v ZDA septembra lani niso vplivali na njihovo poslovanje. Prihoda na slovensko tržišče pa ne načrtujejo vsaj do našega vstopa v EU. Po besedah Baldwinove trenutno v Slovenijo ne morejo leteti, ker bi v tem primeru kot irska letalska družba morali leteti iz Dublina. Poleg tega bi morali imeti dvostranski sporazum med irsko in slovensko vlado, ki navadno določi minimalno ceno poleta, kar bi uničilo Ryanairov koncept poslovanja.
Irska letalska družba ima zelo ambiciozne načrte, do leta 2010 bi namreč radi postali največji evropski letalski prevoznik, kar pa sploh ni tako nemogoče, če v zakup vzamemo dejstvo, da so v začetku leta pri Boeingu naročili sto letal vrste 737, ki jim jih bo ameriški proizvajalec letal dostavil v naslednjih osmih letih. Število potnikov na njihovih letih pa se je samo v zadnjih šestih mesecih povečalo za okoli 30 odstotkov.