“Ukrajina ravnodušno priznava, da krade plin, in pri tem ne čuti nobenega sramu,” je dejal predstavnik Gazproma Sergej Kuprijanov. Obtožbe tako prihajajo že prvi dan po zaprtju dovoda plina Ukrajini, ki naj bi bila ruski družbi dolžna več kot dve milijardi dolarjev, čeprav ukrajinska stran trdi, da je dolg že plačala. Slednja pa nasprotuje tudi skoraj 30-odstotnemu povišanju cene, ki ga je napovedala Rusija, čeprav je tudi nova ponujena cena občutno nižja od tržne.
Ukrajina je v vsakem primeru obljubila, da plina, ki ga preko njenega ozemlja dobivajo evropske države, ne bo kradla zase, kot je to počela pred tremi leti. Na ruske obtožbe se tako odziva z nasprotovanjem, pri tem pa dodaja, da nekaj plina vseeno potrebuje zaradi tehničnih razlogov oziroma zato, da lahko omogoči nemoten transport preko svojega ozemlja v Evropo. Pri Naftogazu tako zatrjujejo, da z odvajanjem plina vzdržujejo enakomeren pritisk v plinovodu.
Češka je Rusijo in Ukrajino danes pozvala, naj spor glede dobave plina rešita sami. Češki premier Mirek Topolanek, ki je z novim letom od francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja prevzel vodenje Evropskega sveta, se je v Pragi danes sestal z delegacijo predstavnikov ukrajinskih oblasti, ki so se zaradi spora z Rusijo odpravili na turnejo po državah članicah EU. Vendar pa ukrajinskim predstavnikom ni uspelo prepričati Češke, da bi se vpletla v rusko-ukrajinski plinski spor, dokler ostaja oskrba Evrope nemotena.
"Upamo, da bo ta bilateralni nesporazum našel rešitev brez tretje strani," je povedal tiskovni predstavnik češke vlade Jiri František Potužnik. "Za EU in Češko je nesprejemljivo, da bi bilateralni nesporazum med dvema zasebnima podjetjema ogrozil spoštovanje mednarodnih sporazumov v sektorju, ki je pomemben iz gospodarskega in strateškega vidika," je dejal Potužnik. Ob tem je kljub vsemu dodal, da se je EU "pripravljena vključiti zelo hitro", če se bo spor odrazil na zmanjšani dobavi plina v EU.
Na novico o turneji ukrajinske delegacije pa se je medtem že odzvala tudi Rusija. Namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Gruško je namreč sporočil, da so tudi predstavniki ruskega plinskega monopolista Gazprom pripravljeni na obisk Bruslja in drugih držav članic EU.
Rusija se je ob tem zavzela za sklic izrednega zasedanja Evropskega parlamenta, na katerem bi razpravljali o plinski krizi v Ukrajini in predstavili rusko plat zgodbe. "Predlagamo sklic izrednega zasedanja Evropskega parlamenta, da bi ruski strani dali možnost, da predstavi svoje poglede," je na ruski nacionalni televiziji povedal Gruško.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.