Predsednika slovenske in ruske vlade Borut Pahor in Vladimir Putin bosta sporazum o gradnji plinovoda Južni tok prek ozemlja Slovenije podpisala naslednjo soboto, 14. novembra, v Moskvi, je danes napovedal Pahor.
Povedal je, da so bila pogajanja, ki jih je vodil minister za gospodarstvo Matej Lahovnik, zelo zahtevna. Pojasnil je, da je že v prejšnjem mandatu vlade prišlo do načelne odločitve, da je to za Slovenijo pomembna energetska odločitev. Ta vlada je s pogajanji, ki so vmes zašla v slepo ulico, nadaljevala. Zadnja odprta vprašanja so se nanašala na davke, davčno varnost ruskih investicij, sedež podjetja in lastnino, z ministrom Lahovnikom pa sta jih rešila na zadnjem srečanju s Putinom v Gdansku.
Sporazum bo določil, da bo šel plinovod preko Slovenije. "S tem smo izkoristili strateški položaj in ga okrepili. V pogajanjih smo dosegli določbe, ki jih nobena druga država ni. Smo podpisniki sporazuma na tej trasi in imamo določbe, zaradi katerih nas ne bo bolela glava," je v petek povedal direktor direktorata za energijo na ministrstvu za gospodarstvo Janez Kopač. Kopač je tudi uskladil z Moskvo zadnjo verzijo besedila.
Kaj je Južni tok?
Južni tok je le eden od dveh projektov, s katerima se želijo Rusija in evropske države izogniti krizam, ki jih zaradi spora med Rusijo in Ukrajino doživljamo skoraj vsako leto. Trasi obeh plinovodov zato potekata južno od Ukrajine.
Prvi plinovod pod imenom Nabucco skupaj načrtujejo evropska naftna podjetja pod vodstvom avstrijskega ÖMV. Njegova trasa je že določena, iz Azerbajdžana preko Turčije, Bolgarije, Romunije in Madžarske do Avstrije. Ta plinovod bi torej potekal mimo naše države.
Drug projekt pa je italijansko-ruski Južni tok. Iz Turčije bo potekal prek Bolgarije in Srbije na Madžarsko, od tu pa najverjetneje čez Slovenijo. Druga možnost je trasa preko Avstrije. Slovenska vlada bi rada videla, da plinovod z odcepom potuje po našem ozemlju, s čimer bi se izognili morebitnim novim plinskim krizam.
Sicer pa bo v naslednjih 14 dneh nekaj prelomnih dogodkov v gospodarstvu, ki bodo pomembni tudi za gospodarsko okrevanje, je dejal Pahor in napovedal dvodnevni obisk gospodarske delegacije v Libiji v začetku prihodnjega tedna.
Z gospodarskega vidika je pomemben tudi za začetek decembra napovedan obisk kalifornijskega guvernerja Arnolda Schwarzeneggerja, saj je po Pahorjevih besedah Kalifornija ena izmed najbolj razvitih dežel na svetu. Med drugim je Kalifornija za Slovenijo zanimiva zlasti zaradi odločitve, da išče inovativne vire energije, je dejal Pahor.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.