Ruski predsednik Vladimir Putin je danes podpisal odlok o novem načinu plačevanja plina, ki ga je napovedal že pred dnevi. Če države ne bodo pristale na plačevanje v rubljih, se bo dobava po obstoječih pogodbah ustavila, je še napovedal in ponovil, da pri dobavi ne bodo dobrodelni. "Nam nihče nič ne proda brezplačno in tudi mi ne bomo dobrodelni," je dejal.
V praksi to pomeni, da bodo morali kupci ruskega plina odpreti račun pri banki Gazprombank, ki ni predmet zahodnih sankcij. Ta bi lahko sprejemala evrska ali dolarska plačila in jih nato pretvorila v plačila v rubljih.
Je pa v odloku zapisano tudi, da komisija za nadzor tujih investicij lahko izda dovoljenja za izjeme od plačevanja v rubljih, pri čemer je Putin vladi naročil, da postopek za določitev izjem določi v roku 10 dni.
Nemčija in Francija: Ne bomo se pustili izsiljevati
Nemčija in Francija sta Putinu že odgovorili, da se ne bosta pustili izsiljevati, češ da gre za kršitev obstoječih pogodb, v katerih je plačevanje plina določeno v evrih oz. ameriških dolarjih.
Nemški kancler Olaf Scholz je novinarjem v Berlinu danes dejal, da so pregledali dobavne pogodbe. "V njih piše, da so plačila včasih opravljena v evrih, včasih v dolarjih. Ruskemu predsedniku sem v pogovorih jasno povedal, da bo pri tem ostalo," je dejal o sredinem pogovoru s Putinom.
Nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck pa je po poročanju tiskovne agencije Reuters sporočil, da so vsi zavezniki, s katerimi se je pogovarjal, prepričani, da je treba spoštovati obstoječe plinske pogodbe. Na tiskovni konferenci je dejal, da še ni videl novega odloka, ki ga je Putin podpisal. "Glede na grožnjo, zahtevo ali predlog - ne vem, kako bi temu rekel -, da bi morali plačati v rubljih, je za nas ključnega pomena, da se pogodbe spoštujejo," je dejal in zatrdil, da so pripravljeni na karkoli se bo glede plina odločil Putin.
Nemčija, ki iz Rusije dobi približno polovico plina in tretjino nafte, je v pričakovanju morebitnega pomanjkanja le-tega svoje državljane in podjetja pozvala, naj zmanjšajo porabo. Avstrija, ki iz Rusije dobi približno 40 % plina, pa je poostrila nadzor nad trgom plina in aktivirala prvi korak izrednega načrta za zagotovitev plinske oskrbe. Dogajanje na avstrijskem plinskem trgu sicer vpliva tudi na Slovenijo. Zadnje poročilo o stanju na področju energetike, ki ga je pripravila agencija za energijo, namreč kaže, da se je slovenski veleprodajni trg leta 2020 pretežno oskrboval s plinom iz Avstrije, Rusije, Italije in Hrvaške.
Francoski gospodarski minister Bruno Le Maire pa je sporočil, da se Francija in Nemčija že pripravljata na prekinitev dobave ruskega plina. "Lahko se nam zgodi, da jutri ne bo več ruskega plina. Na nas je, da se na takšen scenarij pripravimo in to tudi delamo," je dejal po pogovoru s Habeckom.
Putinova zahteva je poskus krepitve valute, ki so jo močno prizadele gospodarske sankcije proti Rusiji. Kot je znano, so zahodne države od začetka ruske invazije na Ukrajino proti Rusiji uvedle številne gospodarske in trgovinske sankcije, vendar Evropska unija za razliko od ZDA in Kanade ni uvedla prepovedi trgovanja z nafto in plinom, saj so njene članice na tem področju močno odvisne od Rusije.
Na vprašanje, ali bo Združeno kraljestvo sprejelo zahtevo Rusije, je tiskovni predstavnik britanskega premierja Borisa Johnsona odgovoril, da to ni nekaj, v kar bi se spuščali. Dodal je, da Združeno kraljestvo spremlja posledice na evropskem trgu.
Nizozemska energetska družba Eneco je sporočila, da ima do leta 2030 sklenjeno dolgoročno pogodbo z Wingasom, nemško hčerinsko družbo ruskega Gazproma. "Eneco pričakuje, da bo trenutna pogodba z Wingasom izpolnjena v evrih," so dodali.
Še pred Putinovim podpisom dekreta je tudi sedem gospodarsko najbolj razvitih držav G7 zavrnilo zahtevo Moskve po plačevanju plina v rubljih namesto v evrih ali dolarjih.
Cene plina v Evropi so po Putinovi napovedi poskočile. Cene za plin na nizozemskem vozlišču TTF, ki bo dobavljen maja, so tako okoli 15.15 poskočile na 127,37 evra za megavatno uro, nato pa so se do okoli 17. ure umirile na približno 120 evrov na megavatno uro. Cena plina za megavatno uro ob začetku današnjega trgovanja je bila pri 110 evrih.
Rusija prepovedala vstop v državo vodilnim v EU
Poleg tega namerava Rusija na seznam oseb, ki nimajo dovoljenja vstopa v državo, dodati tudi vodilne politike Evropske unije in držav članic, s čimer se odzivajo na sankcije EU proti Rusiji. "Omejitve veljajo za vodstvo Evropske unije, skupaj s številnimi evropskimi komisarji in vodjami vojaških struktur EU, kot tudi večino članov Evropskega parlamenta, ki spodbujajo protirusko politiko," so sporočili z zunanjega ministrstva. Imen niso navedli.
Na seznam nameravajo dodati tudi druge višje predstavnike, javne osebnosti in zaposlene v medijih, ki so odgovorni za promocijo "nezakonitih protiruskih sankcij, spodbujanja rusofobnega ozračja in vmešavanja v pravice in svoboščine ruskogovorečega naroda," so dodali.
Ministrstvo je še pojasnilo, da so o tem obvestili delegacijo EU v Moskvi in zagotovili, da bodo kakršnekoli sovražne akcije EU ali članic spodbudile strog odgovor.
Kot je znano, je EU v zadnjih tednih uvedla več novih sankcij proti Rusiji, med drugim se je na seznamu sankcioniranih znašel tudi ruski predsednik Putin.
KOMENTARJI (1374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.