Nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj Uroš Rotnik, ki je že več let v središču preiskav domnevnih nepravilnosti pri gradnji šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), se mora zagovarjati na celjskem okrožnem sodišču. Obtožnica ga bremeni preprečitve dokazovanja in tatvine dokumenta, v katerem je prijavil, s koliko gotovine razpolaga.
Za 3,9 milijona evrov premoženja nepojasnjenega izvora
Po izračunih Fursa je imel Rotnik za 3,9 milijona evrov premoženja nepojasnjenega izvora, zato so mu odmerili 1,6 milijona evrov davka. Rotnik je na vprašanje, zakaj je potem prejšnji teden plačal davek, odgovoril, da ni želel biti nič dolžan državi.
Rotnikov zagovornik Mitja Jelenič Novak pa je sodišču predložil dokazne predloge. Strinjal se je z branjem izpovedi vseh zaslišanih prič med preiskavo, kar je predlagalo tožilstvo. Poleg tega je predlagal, naj se zasliši tudi Rotnikova nekdanja odvetnica Varja Holec in da se prebere poročilo o izrednem nadzoru na Fursu, ki naj bi Rotnikov spis vodila neurejeno.
Zagovornik je prav tako predlagal, da sodišče pridobi celoten davčni spis, iz katerega izhaja kronologija vseh dogajanj. Dejal je tudi, da je davčni inšpektor dokument o prijavljeni gotovini pogrešal še pred 7. novembrom 2013, ko je opravil pogovor z Rotnikom.
"Gre za obsežen davčni spis, ki vsebuje štiri fascikle dokumentov. Obstaja pa možnost, da je bil dokument založen," je še dejal Jelenič Novak.
Tožilka Renata Vodnjov dokaznim predlogom ni nasprotovala. Povedala je, da imajo dovolj dokazov za tožbo in obsodbo Rotnika, kakšno kazen bo zanj predlagala, pa se bo odločila v nadaljevanju sojenja.
Davčni pregled in izginula dokumentacija
Rotnik naj bi domnevno krajo dokumenta na Fursu storil v letu 2013. Davčni pregled pri njem je stekel konec leta 2012, inšpektorji pa so pregledali njegovo poslovanje med 1. januarjem 2007 in 31. decembrom 2011.
Rotnik naj bi po tistem, ko je prijavil svoje premoženje in zapisal, da ima v bančnem sefu 3,3 milijona evrov gotovine, dokument o tem odtujil iz davčnega spisa. S tem naj bi poskušal preslepiti inšpektorje pri odmeri davkov, pozneje pa naj bi oviral dokazovanje domnevno nezakonito pridobljenega premoženja, kar sam zanika.
Tožilstvo je januarja 2016 vložilo zahtevo za preiskavo, sodišče jo je uvedlo oktobra istega leta, tožilstvo pa je februarja lani vložilo obtožnico proti Rotniku. Tožilstvo je sicer v tem primeru odstopilo od pregona ene osebe, neuradno Rotnikove omenjene odvetnice Varje Holec.
Meni, da so iskali grešnega kozla
Rotnik sicer meni, da so iskali grešnega kozla za manjkajoče tri milijone evrov, ki so jih kriminalisti iskali v Tešu. Po njegovi oceni sta akcijo sinhrono sprožili policija in finančna uprava; svojo prvo davčno odločbo naj bi namreč prejel ravno v času pripora.
Rotnik je pred leti dejal, da mu denarja ne morejo pobrati, saj da ga nima. Zadeva se je preselila na sodišče in lani spomladi je upravno sodišče potrdilo ugotovitve Fursa ter mu odredilo plačilo zahtevanega zneska. V tistem času je bil direktor Komunalnega podjetja Velenje in zaradi sodbe upravnega sodišča so ga razrešili s položaja. Letos je Rotnik odmerjeni davek tudi poplačal.
Je Rotnik eden od skritih solastnikov Rudisa?
Rotnik je sicer že več let v središču preiskav domnevnih nepravilnosti pri gradnji Teša 6. Najnovejša zgodba se dotika kriminalističnih preiskav s konca junija. Portal Siol tako piše, da so kriminalisti preiskovali večletne sume, da je Rotnik eden od skritih solastnikov trboveljskega inženirskega podjetja Rudis, najpomembnejšega domačega dobavitelja pri projektu Teš 6.
Kriminalisti so po navedbah policije opravili osem hišnih preiskav pri treh osebah in treh podjetjih. Preiskavo vodijo zoper pet osumljencev. Po informacijah portala so to Rotnik, prav tako nekdanji direktor Teša Peter Dermol, član SD, še en nekdanji direktor Teša Franc Rosec, ki je zdaj tudi poslanec SDS, dolgoletni direktor Rudisa Andrej Gorjup in vodja financ v trboveljskem podjetju Igor Medved.
Lastninjenje Rudisa je po pojasnilih Siola ena zadnjih preostalih nepojasnjenih skrivnosti zgodbe o Tešu 6. Gre za podjetje, ki je pri gradnji Teš 6 sodelovalo pri dveh poslih, skupaj vrednih več kot 110 milijonov evrov: napravi za razgradnjo žveplenih plinov, ki jo je izdelalo z velenjskim Esotechom in nemškim podjetjem Engineering Doberšek, in dobavi hladilnega sistema.
Oba posla je Rudis dobil v času, ko je Teš vodil Rotnik. Prav v času, ko je posel s Tešem Rudisu omogočil rekordne prihodke, pa je podjetje dobilo tudi novega lastnika. Propadajoča gradbena družba Primorje ga je takrat prodala družbi MSIN Naložbe, a to naj bi bilo le posrednik, saj je uradni lastnik postalo švicarsko podjetje Cottagon.
Kriminalisti sumijo, da je denar za lastninjenje Rudisa prišel iz Slovenije, po informacijah Siola pa naj bi preverjali, ali so se za švicarskim podjetjem skrivali tudi slovenski solastniki. Dokaze za to naj bi našli v podatkih o nekaterih finančnih transakcijah, ki naj bi jih pridobili iz tujine.
Obsežne preiskave v Tešu
Gre sicer za manjši del preiskav nepravilnosti v Tešu. Leta 2014 je tožilstvo na celjsko okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo 10 fizičnih in dveh pravnih oseb zaradi kaznivih dejanj zlorabe položaja in ponareditve ali uničenja poslovnih listin. Rotnika so skupaj z nekdanjim prvim možem borznoposredniške hiše Medvešek Pušnik Bogdanom Pušnikom 5. novembra 2014 v okviru obsežnih hišnih preiskav privedli pred preiskovalno sodnico celjskega okrožnega sodišča, ki je zanj odredila pripor.
Iz pripora je Rotnik odšel 24. decembra 2014, ko je vrhovno sodišče ugotovilo, da je bil sklep o odreditvi pripora nezakonit. Rotnik je bil takrat osumljen pranja denarja, ker naj bi denar iz kaznivih dejanj skušal legalizirati tako, da naj bi se s Pušnikom dogovoril za lažno posojilno pogodbo.
Poleg tega - kot navaja specializirano državno tožilstvo - preiskujejo tri sklope očitkov, in sicer je podan utemeljen sum kaznivih dejanj glede dobave glavne tehnološke opreme za šesti blok (oškodovanje v višini 250 milijonov evrov), glede rekonstrukcije kotla na petem bloku (360.000 evrov oškodovanja) in glede nabave merilno analitičnega sistema za generatorja na četrtem in petem bloku (280.000 evrov oškodovanja). Vsa preiskovana dejanja so bila storjena na škodo Teša.
Preplačan šesti blok
Preiskava Teš 6 je po poročanju naše dnevnoinformativne oddaje 24UR pokazala, da je bila investicija preplačana za pol milijarde evrov. Rotnik sicer priznava, da smo šesti blok Teša preplačali, vendar za to krivi svoje naslednike. Na zaslišanju pred preiskovalno parlamentarno komisijo je zatrdil, da je bil projekt voden transparentno in gospodarno, z vsemi podrobnostmi glede šestega bloka pa da so bili seznanjeni vsi predpostavljeni.
Vendar pa policija neuradno potrjuje, da so vodilni v termoelektrarni zgradili prevelik blok glede na zaloge premoga v velenjskem premogovniku. Iz pregledanih elektronskih sporočil pa naj bi izhajalo tudi, da so zavajali s podatki, da se ni dalo zgraditi manjšega in cenejšega bloka ter ves čas prirejali podatke. Podatki iz Švice naj bi potrdili sume, da je Alstom za podkupnine v Sloveniji namenil tri milijone evrov, najmanj 870.000 evrov nezakonitih provizij naj bi po ugotovitvah preiskovalcev dobil tudi nekdanji direktor Teša.
Dolgotrajne preiskave nepravilnosti v Tešu
Od podpisa pogodbe z Alstomom je minilo deset let, hišne preiskave so izvedli pred šestimi leti, junija 2012 je policija podala ovadbe. Naslednji mesec je tožilstvo zahtevalo uvedbo preiskave, šele dobri dve leti pozneje, februarja 2017, pa jo je celjsko okrožno sodišče tudi uvedlo. Predsednik višjega sodišča v Celju Branko Aubreht je zato spomladi po zahtevi pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča odredil pregled dela na sodišču zaradi dolgotrajnosti postopkov.
Kot je pojasnil predsednik Okrožnega sodišča v Celju Matevž Žugelj, gre za eno najobsežnejših zadev, ki so jih dobili v obravnavo. "Za hrambo spisa s prilogami smo morali nameniti celoten pisarniški prostor. Trenutno obsega 59.121 listinskih številk. Od tega je 27.721 strani spisa, prilog A 30.607, prilog B 643 in prilog C 150; skupaj gre za 151 fasciklov. Poleg tega je policija štiri leta po podani ovadbi marca 2018 vložila zelo obsežno dopolnitev kazenske ovadbe v 35 kartonskih škatlah," je pojasnil Žugelj.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.