Člani strateškega sveta za ekonomski razvoj in gospodarstvo so na današnji seji govorili o vstopanju Slovenije v sistem ERM 2, predvsem o tem, s kakšno dinamiko naj bi Slovenija vstopila v evroobmočje, kakšnim tveganjem smo s tem izpostavljeni in kakšne ukrepe to zahteva od vlade, države in Banke Slovenije.
Pogovori so pokazali, da tako predstavniki gospodarstva, ki so bili navzoči na seji, kot tudi predstavniki vlade in Banke Slovenije menijo, da je smiselno čimprej vstopiti v ERM 2, in sicer že v začetku leta 2005. S hitrejšim vstopom v mehanizem ERM 2 bomo lahko tudi hitreje vstopili v evrooobmočje, je ob koncu seje sveta dejal premier Anton Rop in ob tem navedel leto 2007.
Člani sveta so podprli pospešeno vstopanje v evroobmočje, ugotovili pa so tudi, da je Slovenija s hitrim vstopom izpostavljena najmanjšemu številu tveganj. Trenutno razmerje makroekonomskih dejavnikov je ugodno za čimprejšnji vstop Slovenije v evroobmočje. Inflacijska gibanja so namreč takšna, da lahko v prihodnjih letih dosežemo relativno ambiciozne inflacijske cilje. Tako ocenjujemo, da bo medletna decembrska stopnja inflacije od 5 do 5,1 odstotka, kar nam omogoča, da ob določenih predpostavkah dosežemo inflacijski cilj za prihodnje leto. Gre za inflacijo med 3,5 in štirimi odstotki. Ta pa je ključna, da bi lahko v letu 2005 dosegli inflacijski cilj - triodstotno inflacijo - ki bi zadostil maastrichtskim kriterijem, kar bi nam omogočilo vstop v ERM 2 v letu 2005 in dve leti kasneje tudi v evroobmočje, je poudaril Rop.

Franci Križanič z Ekonomskega inštituta Pravne fakultete v Ljubljani je za 24ur povedal, da ima hiter vstop Slovenije v omenjeni mehanizem lahko tako pozitivne kot negativne posledice. "Banka Slovenije je v odločitev, da Slovenija pospešeno krene v ERM2 vložila precej analitičnega napora in študij. Če rezultati te študije držijo je smiselno, da v ERM2 gremo in tako odpravimo vse ostanke starih inflacijskih prilagajanj."
"Če pa bi se inflacija nadaljevala, bi konkurenčnost našega gospodarstva strmo padla in to bi lahko privedlo do stečajev. Kaže pa, da tega ne bo, da bo vstop v ERM2 povečal stabilnost okolja, omogočil boljše gospodarjenje in omogočil hitrejšo gospodarsko rast."
Strateški svet poleg premiera sestavljajo ministri Tea Petrin, Vlado Dimovski, Pavel Gantar, Janez Kopač, Zdenka Kovač, Dušan Mramor in Janez Potočnik. V njem pa so še Franci Križanič z Ekonomskega instituta Pravne fakultete v Ljubljani, Bogomir Kovač, Ivan Ribnikar, Janez Prašnikar, Marko Jaklič in Boštjan Jazbec z Ekonomske fakultete v Ljubljani, rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger, Rasto Ovin z Ekonomsko-poslovne fakultete v Mariboru ter direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj Janez Šušteršič.