Od marca dalje je Revoz že prešel na enoizmensko delo. To je bilo med drugim tudi posledica zaključka projekta Smart. Krčenju proizvodnje so prilagodili tudi število zaposlenih, zmanjšali so jih za okoli 450. Zdaj pa so proizvodnjo za ta teden še ustavili.
Odgovorni urednik Motorevije AMZS Blaž Poženel pravi, da ga situacija skrbi. "Običajno je imel Revoz vsaj nekaj let vnaprej zagotovljene načrte, kaj bodo delali. Zdaj so pa že nekaj časa tiho in glede na njihova sporočila tudi sami še nimajo teh podatkov oz. ne vedo, katere avtomobile bodo delali. To je zaskrbljujoče," dodaja.
![Revoz](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2022/dafbdf1e216b76ee8805_62703734.jpg?v=182f&fop=fp:0.53:0.35)
V Revozu pravijo, da "glede obetov za prihodnost ne morejo dati konkretnih informacij, saj je trenutna situacija zelo negotova predvsem zaradi oskrbe s polprevodniki in globalnega prestrukturiranja avtomobilske industrije". Odgovor, ki ga imajo s strani matičnega podjetja glede prihodnosti proizvodnje v Novem mestu, pa je, da ni bila sprejeta še nobena odločitev.
"Matična firma seveda molči, pri takih stvareh je težko povedati kaj več, dokler nisi dokončno odločen. Ko bodo dokončno odločeni, bodo seveda že povedali. Jaz to gledam tudi skozi oči, da bo Renault svoje proizvodnje zmogljivosti ohranjal najprej pri sebi v Franciji," pravi Poženel.
Renault je prav včeraj objavil tudi novico, da se umika in ustavlja proizvodnjo v Rusiji, kjer je zaposlenih 45 tisoč ljudi, na leto pa tam ustvarijo desetino prihodkov. Ustavili so jo predvsem zaradi pritiska Ukrajine na Francijo, ki je 15-odstotna lastnica Renaulta, da prekine posredno financiranje vojne. To so storili, čeprav so prvotno dejali, da proizvodnje ne bodo ustavili. Vojna je tako še eden v nizu pretresov za avtomobilsko industrijo.
"Splet naključij je dal, da so vse te spremembe prišle v kratkem času – od prehoda na električno mobilnost, vse strožji okoljski standardi oziroma emisije, potem je prišel covid, zdaj še vojna, nato pa pomanjkanje polprevodnikov. Vse to bo pustilo daljnosežne posledice," opozarja sogovornik.
V avtomobilski industriji se dogajajo tektonski premiki. Avtomobili se vse bolj dražijo, v zadnjih treh letih so se podražili za od 5000 do 10.000 evrov. Take podražitve pa najbolj prizadenejo majhne cenovno dostopne avtomobile, kjer se razlika v ceni še toliko bolj pozna, pravi Poženel. In to so prav avtomobili, ki jih proizvaja Revoz.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.