Vodstvo podjetja je začelo pogovore s socialnimi partnerji za pripravo prehoda proizvodnje z ene izmene in pol na eno izmeno, kar ustreza zmanjšanju dnevne proizvodnje s 486 na 325 vozil na dan. S tem ukrepom bo prizadetih okoli 450 zaposlitev, so sporočili iz novomeškega proizvajalca avtomobilov.
"Vodstvo podjetja se zavezuje, da bo sodelavcem, ki bodo zapustili podjetje, skupaj z zavodom za zaposlovanje in partnerskimi agencijami pomagalo pri iskanju novih zaposlitev," so poudarili.
Revoz je sicer lani v zahtevnih razmerah ob krizi z oskrbo s polprevodniki in težavah, ki so povezane s posledicami zdravstvene krize zaradi covida-19, proizvedel 95.797 vozil, kar je 31 odstotkov manj kot leta 2020.
"Žal krizi s polprevodniki še vedno ni videti konca. Poleg tega se Revoz po zaključenem partnerstvu z nemškim Daimlerjem v začetku leta sooča tudi z zaustavitvijo proizvodnje smarta forfour EQ in z negotovimi razmerami na trgu, kar zadeva prodajo. Upoštevaje vse našteto, je treba prilagoditi obratovanje tovarne v Novem mestu, in sicer je predvideno zmanjšanje obsega proizvodnje od aprila dalje," so izpostavili.
Revoz, ki ima približno 2400 zaposlenih, kot edina Renaultova tovarna izdeluje model Twingo. Izdeluje še električni twingo ter modela Clio in električni Smart. Običajno je dnevno izdelal nekaj več kot 700 vozil.
Pomanjkanje čipov hromi tudi druge proizvajalce avtomobilov po Evropi. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je zato na Svetovnem gospodarskem forumu izpostavila potrebo po vlaganju v razvoj, proizvodnjo in uporabo polprevodnikov in čipov. "Do leta 2030 bi moralo biti 20 odstotkov svetovne proizvodnje mikročipov v Evropi. Ne smemo izgubljati časa," je podčrtala. Napovedala je tudi, da bo Bruselj evropski zakon o čipih predlagal v začetku februarja.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.