
Potem ko so predstavniki Renaulta konec lanskega leta s predstavniki pooblaščenih investicijskih družb podpisal sporazum o prevzemu 33,32 odstotka kapitala svoje proizvodnje družbe Revoz, ki je bil v lasti Holdinga IMV in pidov, je bil danes opravljen prenos delnic.
Renault se je za povečanje deleža odločil po tem, ko se manjšinski delničarji ob Renaultovi napovedi novega projekta niso želeli pridružiti morebitnim večjim naložbam v projekt novega vozila. Ker je tovarna Revoz Novo mesto v bodočem obsegu razširjene EU, je Renault želel pridobiti popoln nadzor.
Tovarna Revoz je v celoti vključena v Renaultov industrijski sistem in je poleg francoske tovarne Flins in španske Valladolid ena od treh Renaultovih evropskih tovarn, v katerih izdelujejo clia. Lani so v Revozu izdelali 118.200 cliov, po produktivnosti pa se tovarna uvršča v sam vrh najuspešnejših evropskih tovarn vseh evropskih avtomobilskih proizvajalcev, in sicer na šesto mesto. Med leti 1999 in 2003 so naložbe v Revoz dosegle nekaj manj kot 400 milijonov evrov. Tudi dosežki na področju kakovosti, stroškov in rokov uvrščajo to tovarno med najučinkovitejše Renaultove tovarne v Evropi, pojasnjujejo v Revozu.
Renault je leta 1972 sklenil pogodbo s podjetjem IMV o proizvodnji modela renault 4. Leta 1988 sta partnerja skupaj ustanovila Revoz, ki je leta 1990 postal delniška družba. S 54 odstotki kapitala je Renault leta 1991 postal njen večinski lastnik, svoj delež pa je konec leta 2001 še povečal na 66,7 odstotka, medtem ko je preostanek kapitala ostal v lasti Holdinga IMV in pidov. Ti so postali Revozovi delničarji po procesu privatizacije v slovenskem gospodarstvu.