V avtomobilski industriji se napoveduje revolucija, saj Nemčija, največja proizvajalka avtomobilov v Evropi, napoveduje, da od leta 2030 v državi ne bo več mogoče kupiti novih avtomobilov s klasičnim motorjem na notranje izgorevanje.
Evropska komisarka za promet Violeta Bulc je v oddaji 24UR ZVEČER povedala, da je napoved Nemčije vznemirila celotno Evropo. ''Države članice imajo vso pravico, da kreirajo svojo politiko, da pa bo to postalo vseevropska politika, pa mora priti do dogovora med vsemi članicami,'' je povedala in dodala, da bo to verjetno tudi ena ključnih tem ministrskega sestanka.
Nemčija naj bi na Unijo zdaj celo pritiskala naj bencinske in dizelske avtomobile še bolj obdavči, zato se pojavlja vprašanje, ali bodo avtomobili zato postali dražji. A Bulčeva zagotavlja, da bodo, v kolikor bodo ostale države članice podprle Nemčijo v teh prizadevanjih, da to postane vseevropska iniciativa, iskali načine, kako tranzicijsko preiti na ''tole novo filozofijo''.
''V vsakem primeru pa smo se že mi zavezali z zelo ambicioznim ciljem, da do leta 2050 popolnoma nevtraliziramo emisije CO2,'' je dodala Bulčeva, ki je hkrati pojasnila, da iz tega ne sme nastati socialni problem. Kot je še zagotovila, bodo poskrbeli , da se bo ta prehod odvijal v kontroliranem okolju.
Bulčeva je sicer pojasnila, da se vzporedno dogajata dve tehnološki spremembi: ''Eno je razvoj samovozečih vozil in povezanih vozil, na drugi strani pa zmanjševanje vpliva naftnih derivatov v energetski politiki evropske unije, kar za promet pomeni prehod na obnovljive vire, ki so poleg elektrike, lahko še drugi, vodikove celice in morda nove generacije biogoriv.''
V razvoju prometa gre torej za vznemirljivo obdobje, ki se razvija izredno hitro. Amsterdamska deklaracija, ki so jo podpisale vse države članice, v kateri se je industrija zavezala, obljublja, da bo tehnologija samovozečnih avtomobilov pripravljena leta 2019.
Tehnologijo prihodnosti sicer že testirajo na Nizozemskem, kjer testirajo konvoj 12 samovozečih tovornjakov. Testna področja v Evropi tako že obstajajo. Države članice, ki so v avtomobilski industriji tako že testirajo tovrstne tehnologije, a Bulčeva verjame, da se bodo prvi cestni odseki, ki bodo že pripravljeni na samovozeče avtomobile, začeli v resnici implementirati po letu 2019.
Tehnološke napredke tako vsakih nekaj mesecev testira tudi evropska komisarka, ki poudarja, da ima vozilo vsakič znova nove funkcije. ''Izredno vznemirljivo je, ko se avto pelje sam, ko lahko daš roke z volana in se prepustiš neki tehnologiji,'' pravi Bulčeva, ki dodaja, da je sicer še veliko stvari, ki jih je potrebno dogovoriti, predvsem na regulativnem nivoju.
Komisija sicer zelo dobro sodeluje z različnimi platformami, kjer se povezuje avtomobilska industrija, in Bulčeva upa, da bodo z roko v roki pripravljeni na omenjeni podvig. A kljub novim napredkom samovozečih avtomobilov in vznemirljivi vožnji, pa se vsake toliko časa pojavi strah, ko ne moreš vplivati na vožnjo, a tudi tu Bulčeva zagotavlja, da bodo v vseh avtomobilih, vsaj v začetni fazi, zagotovili tudi možnost, da nadzor nad avtomobilom prevzame voznik.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.