Posebni skrbni pregled poslovanja Palome, ki ga je na zahtevo lastnikov za obdobje zadnjih petih let opravila revizorska družbe Ernst&Young, ni razkril nepravilnosti. Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani zatrdilo vodstvo Palome, je revizija zavrgla vse očitke o korupciji, izčrpavanju itd., ki so leteli na upravo.
Kot je pojasnila članica Palomine uprave Mateja Perger, je uprava revizijsko poročilo že posredovala predstavnikom lastnikov, nadzorni svet pa ga zaenkrat še ni obravnaval. Po besedah Pergerjeve ga nadzorniki verjetno tudi ne bodo obravnavali pred za 12. maj predvideno izredno skupščino Palome, ki je lani ustvarila nekaj manj kot 88 milijonov evrov prihodkov od prodaje in zabeležila negativen poslovni izid.
Revizija ugotavlja, da je negativno poslovanje Palome predvsem posledica stroškovne neučinkovitosti družbe, ki se odraža v konkurenčno neprimerljivih stroških, da je učinkovitost delovne sile v Palomi za 50 odstotkov nižja kot v konkurenčnih podjetjih in da je strojna oprema zastarela in energetsko neučinkovita.
Poleg tega je negativno poslovanje posledica izjemno neuspešnega projekta Paloma Horgen, ki predstavlja 41 odstotkov celotne zadolžitve Palome. Kot še ugotavlja revizor, je celoten vpliv dogodkov iz preteklih let na negativen lanski rezultat vplival v višini 72 odstotkov, dodatnih 12 odstotkov pa je prispeval strošek najema skladiščnih zmogljivosti v Mariboru.
Kot pravi Pergerjeva, je Paloma negativno poslovala že pred prihodom te uprave, in sicer na račun neprestrukturiranja, neposodobitev in nezasledovanja ekonomske učinkovitosti poslovanja. Poudarila je, da bo treba Palomo v prihodnje racionalizirati, prestrukturirati in posodobiti. Vzvode za to je, tako Pergerjeva, pritrjujejo pa ji tudi revizorji, sedanja uprava že vzpostavila.
Napovedana tudi odpuščanja
Vodstvo Palome za v prihodnje v okviru prestrukturiranja napoveduje tudi odpuščanja. Konkretno število odpuščanj še ni znano, Pergerjeva pa ocenjuje, da bo treba število delavcev v naslednjih petih do osmih letih zmanjšati za 30 do 40 odstotkov, pri čemer bo velik del tega procesa potekal prek zaposlenih z možnostjo predčasne upokojitve.
'Navedbe glede Prolinka ne držijo'
Vodstvo Palome je na novinarski konferenci spregovorilo tudi o nekaterih drugih aktualnih dogajanjih v družbi. V zvezi s sodelovanjem z družbo Prolink je Pergerjeva zatrdila, da je bilo načelno mnenje komisije za preprečevanje korupcije v zvezi s tem osnovano "na podlagi nepreverjenih, neresničnih in zavajajočih podatkov". "Te navedbe ne držijo. Palomo in Prolink povezuje povsem običajno poslovno partnerstvo, ki je bilo zasnovano že v letu 2002, ko je Prolink s Palomo zgradil čistilno napravo," je dejala.
Pergerjeva trdi, da "sedanja uprava ni podpisala pogodbe za izgradnjo čistilne naprave v Ceršaku, avans je bil izplačan v skladu s takrat podpisano pogodbo v višini 25 odstotkov, do danes je dve tretjini tega avansa zaprtega, pričakuje pa se še dobava tehnološke opreme, ki bo avans dokončno zaprla."
Pergerjeva je tudi odločno zavrnila očitke o šikaniranju zaposlenih v družbi s strani vodstva. Zatrdila je, da v družbi vlagajo v partnerstvo z zaposlenimi, spoštujejo vse dogovore na področju panoge in podjetniške pogodbe, povprečna plača pri slabi izobrazbeni strukturi pa presega 1.100 evrov bruto. S sindikatom so se za prve tri letošnje mesece dogovorili tudi o 2,6-odstotnem dvigu plač ter pristopili k določenim stimulacijam za zaposlene.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.