Strmo padajoči dobički Volkswagna, vse slabša prodaja družbe PSA Peugeot Citroena in odpuščanja pri Volvu so dokaz vse slabšega stanja avtomobilske industrije.
Tudi nemški avtomobilski koncern Daimler oziroma njegov generalni direktor Dieter Zetsche je napovedal, da obstaja vsaj 50-odstotna verjetnost, da bo še letos prodal svoj delež v Chryslerju. Po podatkih dobro obveščenih virov tudi ameriški investitor Cerberus, ki je večinski lastnik Chryslerja, nima nikakršnega interesa vlagati v Opel, ki je v lasti družbe General Motors.
Volkswagnu dobiček upadel za 74 odstotkov
Nemški avtomobilski proizvajalec Volkswagen je v prvem četrtletju letos ustvaril 243 milijonov evrov čistega dobička, kar je 73,8 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju. Prihodek se je znižal za 11,2 odstotka na 24 milijard evrov.
V tem največjem evropskem avtomobilskem proizvajalcu nižji dobiček pripisujejo padcu povpraševanja po njihovih vozilih. Volkswagen je v četrtletju prodal 1,35 milijona vozil, kar je 15,7 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju, družba pa je zmanjšala proizvodnjo za 24,1 odstotka na 1,25 milijona vozil. Dobiček iz poslovanja je padel za 76,2 odstotka na 312 milijonov evrov.
Kot so sporočili iz družbe, spremenljive razmere na trgu ne dopuščajo zanesljivih napovedi, glede na "izredno šibko poslovanje" v prvih treh mesecih pa za celotno leto pričakujejo, da dobiček ne bo dosegel lanske ravni.
Citroen bo odpuščal
S težavami se sooča tudi francoski proizvajalec Peugeot Citroen, ki je v prvem četrtletju letos v primerjavi z enakim obdobjem lani znižal čisti dobiček za 24,9 odstotka na 10,97 milijarde evrov, kar po navedbah družbe odraža "resnost krize, s katero se sooča avtomobilska industrija". Prihodek se je z lanskih 14,6 znižal na 11 milijard evrov.
Stimulativni ukrepi, še posebej v Franciji in Nemčiji, so sicer pozitivno vplivali na prodajo, vendar obeti ostajajo negotovi, pravijo v družbi. Pričakujejo, da se bo evropski avtomobilski trg letos skrčil za 20 odstotkov. Tudi za letošnje leto, potem ko so lansko končali s 343 milijoni evrov izgube, pričakujejo rdeče številke.
Peugeot Citroen je v prvem letošnjem četrtletju prodal 713.000 vozil, kar je 18,7 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju. Proizvodnjo so znižali za 39 odstotkov, pri čemer se je obseg zalog zmanjšal za 17 odstotkov.
Družba, na čelu katere je prejšnji mesec Christiana Streiffa zamenjal Philippe Varin, je februarja napovedala, da bo ukinila okoli 11.000 delovnih mest.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.