Vrednost evra je danes na tokijski borzi, drugi največji svetovni borzi, dosegla najnižjo raven v zadnjih štirih letih, in to kljub dogovoru za vzpostavitev mehanizma, ki predvideva do 750 milijard evrov posojil EU in Mednarodnega denarnega sklada za članice v območju evra, ki bi se znašle v podobnih težavah kot Grčija. Šefa evroskupine, luksemburškega premierja Jeana-Clauda Junckerja trenutna vrednost evra sicer ne skrbi, skrbi pa ga hitro padanje njegove vrednosti.
Medtem finski finančni minister Jyrki Katainen meni, da so si države v območju evra "k sreči kupile nekaj časa, da uredijo svoje javne finance", a da so problemi - veliki javni dolgovi v nacionalnih proračunih - še vedno tu. Ob ustvarjanju novih pravil za pakt stabilnosti in rasti je treba po njegovih besedah čim prej sprejeti tudi konkretne ukrepe za zmanjšanje primanjkljajev, saj trgi verjamejo samo "dejanskim ukrepom".
K okrepitvi proračunske discipline ter pospešitvi zmanjševanja primanjkljajev in dolgov je ponovno pozval tudi nemški finančni minister Wolfgang Schäuble, ki je poudaril, da mora biti zmanjšanje primanjkljajev prvi cilj Evrope, če želi pomiriti mednarodne finančne trge in ustaviti hitro padanje vrednosti evra. Nemški finančni minister bo kolegom predvidoma predlagal, da bi v okviru pakta stabilnosti in rasti sprejeli enoten načrt za zmanjšanje primanjkljajev po vzoru nemškega, ki temelji na načelu nekakšne "zavore" za primanjkljaj do leta 2020. Podrobneje pa naj bi o tem govorila delovna skupina pod vodstvom predsednika EU Hermana Van Rompuya, ki naj bi do konca leta opredelila pravila za "skupno gospodarsko upravljanje" v EU, na svojem prvem srečanju ta petek.
Španska finančna ministrica Elena Salgado pa je ob prihodu na srečanje evroskupine pojasnila, da bo evropski komisar za notranji trg Michel Barnier danes ministrom predstavil predloge za reformo finančne regulacije, ter izrazila upanje, da bodo tudi ti prispevali k večji stabilnosti evra.
Srečanja se udeležuje tudi slovenski pristojni minister Franc Križanič.
Pešanje evra kljub dogovoru
Ministri so se po več kot enajstih urah srečanja minuli ponedeljek dogovorili o vzpostavitvi mehanizma za stabilnost evra, ki predvideva do 500 milijard evrov evropske pomoči in 250 milijard evrov pomoči Mednarodnega denarnega sklada. Toda čeprav je dogovor brez primere v zgodovini Evropske unije, nadaljnjega pešanja skupne evropske valute ni uspel ustaviti. Tehtnico sta namreč prevesila pričakovana šibka gospodarska rast v območju evra in bojazen pred negativnimi posledicami hitre javnofinančne konsolidacije.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.