Francoski avtomobilski proizvajalec Renault, pod katerega okrilje sodi tudi novomeški Revoz, je sporočil, da bo skladno z dve milijardi evrov vrednim varčevalnim programom v prihodnjih treh letih po svetu ukinil skoraj 15.000 delovnih mest, od tega 4600 v Franciji. "Ta načrt je ključen," je informacijo pospremila začasna generalna izvršna direktorica Clotilde Delbos.
Renault je namreč v hudih finančnih težavah in brez pomoči francoske vlade koronavirusne krize morda ne bo preživel. Vlada, ki je v imenu države ena največjih delničark družbe, bo pomoč odobrila, ko jo bo Renault seznanil s svojo strategijo. V novomeškem Revozu so sicer že pred dnevi sporočili, da bodo zaradi upada povpraševanja prekinili sodelovanje z nekaj več kot 400 delavci. Na vprašanje, ali bo napovedan ukrep prestrukturiranja in odpuščanja veljal tudi v Sloveniji, v Revozu odgovarjajo, da Slovenije ni na seznamu, kar jih pomirja, bodo pa vsekakor potrebni varčevalni ukrepi.
Program, ki je glede na sporočilo za javnost še v fazi osnutka, predvideva krepitev odpornosti podjetja. "Temelji na bolj učinkovitem pristopu do operativnih aktivnosti in rigoroznem upravljanju virov," so pojasnili v Renaultu. Da bi zagotovili povratek k dobičkonosnosti in vzdržni rasti, so predvidene "nujne prilagoditve obsega delovne sile". Pri tem bodo v ospredju prostovoljni odhodi, prekvalificiranje in notranja prožnost (premestitve), ukinjanje delovnih mest pa nameravajo izvesti v socialnem dialogu in dialogu z lokalnimi oblastmi.
Danes predstavljeni program ima več elementov. Med drugim predvideva izboljšanje učinkovitosti in krčenje inženirskih stroškov, s čimer naj bi privarčevali 800 milijonov evrov. Optimizacija virov se v tem delu naslanja na razvoj strateških tehnologij z visoko dodano vrednostjo in večji poudarek na digitalizaciji.
Nadaljnjih 650 milijonov evrov naj bi Renault privarčeval z optimizacijo proizvodnje. V tej luči pričakuje zmanjšanje svetovne proizvodnje s štirih milijonov vozil v letu 2019 na 3,3 milijona vozil do leta 2024. V načrtu je tudi opustitev širitve v Maroku in Romuniji, preučili pa bodo še, kaj in kako s proizvodnjo v Rusiji. Spremembe se obetajo tudi v tovarnah v Franciji.
Tu naj bi bil v prihodnje poudarek na strateških poslih, vezanih na električna vozila, lahka komercialna vozila, krožno gospodarstvo in inovacije z visoko dodano vrednostjo. Prav to naj bi predstavljalo temelj okrevanja.
Poleg tega naj bi francoski avtomobilski velikan 700 milijonov evrov prihranil z optimizacijo splošnih in tržnih stroškov. Hkrati naj bi prihranke dosegel še s preusmeritvijo aktivnosti, pri čemer naj bi poskrbel za bolj primerno razporeditev virov. To naj bi zadevalo tako njegovo evropsko distribucijsko mrežo kot sistem na Kitajskem.
Kakšne spremembe bi lahko v okviru varčevalnega programa doletele novomeško tovarno Revoz, še ni znano. Revozov sindikalist Slavko Pungeršič je povedal, da Revoza ni na seznamu za prestrukturiranje, s čimer so zadovoljni. Upa, da bo tako tudi ostalo.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.