Cene vseh vrst bencinov in kurilno olje se bodo opolnoči občutno povišale. Izteče se namreč štiritedenski rok oblikovanja cen naftnih derivatov.
Cena 95-oktanskega bencina bo višja za 13,7 tolarja (251,6 SIT/liter), 98-oktanskega pa za 16,6 tolarja (255,8 SIT/liter). Dizelsko gorivo bo dražje za 11,4 tolarja (240,5 SIT/liter), cena kurilnega olja pa se bo povišala za 11,4 tolarja (157,9 SIT/liter). Trošarina bo ostala nespremenjena.
"Kljub višjim cenam bo vpliv na inflacijo zaenkrat še razmeroma majhen, nekaj desetink odstotne točke," ocenjuje ekonomist France Križanič. Zvišanje cene naftnih derivatov bodo občutila predvsem tista podjetja, ki imajo večji delež stroška naftnih derivatov. "Z nadaljnjo rastjo cen nafte se bodo poslabšali gospodarski rezultati podjetij, kar bo povzročilo predvsem zmanjšanje investicij," je še povedal Križanič.

Po njegovem mnenju bodo verjetne posledice v "rahlo upočasnjeni gospodarski rasti", vendar ima Slovenija v prvem četrtletju zelo visoko raven industrijske proizvodnje, "nekje do sedem odstotkov višjo kot lani, kar pomeni tudi hitro gospodarsko rast. Tako lahko kljub delni upočasnitvi gospodarske rasti še vedno pričakujemo, da bo ta večja od lanske," še meni Križanič.
Posledica dviga cen nafte je tudi krepitev evra v primerjavi z dolarjem, saj analitiki pričakujejo, da se bodo ZDA še dodatno zadolževale. Ta krepitev po mnenju slovenskega ekonomista ni zanemarljiva, saj zmanjšuje inflacijski pritisk v državah evroobmočju, kar pomeni pri tujih trgovinskih partnerjih in tako tudi pri nas.
Višje cene črnega zlata
V zadnjih tednih so se zvišale svetovne cene nafte, k čemur prispevajo predvsem politična nesoglasja o jedrskem programu, ki ga Teheran izvaja navkljub nasprotovanju članic Varnostnega sveta Združenih narodov.
Cena za sod (159 litrov) zahodnoteksaške lahke nafte z junijskim dobavnim rokom se je v današnjem elektronskem trgovanju v primerjavi s ceno po petkovem zaključku trgovanja zvišala za 32 centov na 70,51 dolarja. Sod severnomorske nafte brent z junijskim dobavnim rokom se je na londonski borzi podražil za 70 centov na 70,80 dolarja.
Po navedbah analitikov je nerešeno iransko vprašanje še naprej ključno gibalo cen. V ospredju pozornosti naftnih trgovcev so reakcije tako članic Varnostnega sveta ZN kot tudi iranskih oblasti. Te so namreč v nedeljo izjavile, da članice Varnostnega sveta pogajanja o jedrskem programu vodijo vedno bolj v smer konfrontacije in ne mirne rešitve. Zato so že zagrozile z odstopom od Pogodbe o neširjenju jedrskega orožja.
Omenjena poteza Teherana pa bi lahko po pričakovanju analitikov še bolj razburkala dogajanja na mednarodnem političnem parketu, saj pogodba predstavlja temelj globalnih prizadevanj za neširjenje jedrskega orožja, jedrsko razorožitev in intenzivnejše sodelovanje držav na tem področju.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.