Čeprav so cene nafte trenutno 40 odstotkov višje kot pred letom dni, pa bi se morale povzpeti nad 90 dolarjev za sod, da bi dosegle inflacijsko prilagojeno rekordno vrednost iz leta 1980.
Cene nafte na svetovnih trgih so tudi danes ostale na visokih ravneh. Za sod ameriške nafte light sweet crude s septembrskim dobavnim rokom je bilo treba popoldne na newyorški borzi v azijskem trgovanju odšteti 63,20 dolarja oz. 13 centov več kot ob koncu trgovanja v torek. Na londonski borzi se je cena severnomorske nafte brent s septembrskim dobavnim rokom zvišala za pet centov na 62,03 dolarja za sod.
Samo Savdska Arabija lahko poveča proizvodnjo
Nekateri poznavalci dvomijo, da bi OPEC še lahko povečal proizvodnjo nafte, saj večina članic kartela že načrpa maksimalne količine nafte. Edina članica, ki bi še lahko povečala proizvodnjo, Savdska Arabija, pa tega morda ne bo uspela storiti dovolj hitro.
Zaradi rekordnih cen nafte je kartel pretekli teden dejansko dnevno proizvodnjo nafte zvišal za 300.000 sodov na približno 30,4 milijona sodov, 11-članski kartel pa bi proizvodnjo nafte lahko po potrebi zvišal še za največ dva milijona sodov.
ZDA v pričakovanju podatkov o zalogah
Trgovci danes pričakujejo tedenske podatke o zalogah nafte v ZDA. Po
pričakovanjih naj bi se v primerjavi s preteklim tednom povečale zaloge
naftnih derivatov, kamor sodita kurilno olje in dizel, zmanjšale pa naj
bi se zaloge surove nafte in bencina.
Po zadnjih podatkih ameriškega ministrstva za energijo naj bi se
povpraševanje po nafti letos zvišalo za 1,7 milijona sodov na 84,2
milijona sodov dnevno, kar je pol milijona sodov manj, kot so kazali
julijski podatki.