Siemensu, ki se v javnosti že nekaj časa otepa očitkov o vpletenosti v korupcijo, je manjkalo samo še to: varuhi konkurence pri EU so nemškemu koncernu naložili rekordno kazen 418 milijonov evrov, ker naj bi se s svojimi konkurenti dogovarjal o politiki cen.
Evropska komisija je danes 11 podjetij, ki so sodelovala v kartelu proizvajalcev električnih preklopnikov - ti so bistveni del električnih transformatorjev, ki visoko napetost iz električnega omrežja pretvarjajo v nižjo - kaznovala z več kot 750 milijoni evrov. V tej vsoti je kazen 396 milijonov evrov za Siemens in še 22 milijonov evro za njegovo avstrijsko hčerinsko družbo VA Tech.
To je najvišja kazen, ki jo je Bruselj v skladu z evropsko konkurenčno zakonodajo, ki kartele prepoveduje, kdajkoli naložil kakšnemu kartelu. Siemens bo skušal kazen spodbijati pred sodiščem.
Francoski podjetji Alstom in Areva sta skupaj s Siemensom delovali kot sekretarja kartela, zaradi česar je komisija njuno globo povišala za 50 odstotkov, na 65 oz. 53 milijonov evrov. Japonski podjetji Mitsubishi in Toshiba bosta morali v evropski proračun vplačati 118 oz. 90 milijonov evrov.
Švicarsko podjetje ABB se je kazni izognilo, saj je leta 2002 zaprosilo za imuniteto in z bistvenimi podatki omogočilo odkrivanje kartela. To se je z nenapovedanimi inšpekcijami komisije začelo maja 2004. Kazen za ABB bi sicer znašala 215 milijonov evrov.
Omenjenih 11 podjetij je od leta 1988 koordiniralo svoje prijave na javne razpise, tako da je vsako podjetje dobilo toliko projektov, kot jih je predvideval kartelni dogovor. Predstavniki podjetij so se redno srečevali na sestankih, kjer so se med drugim sporazumeli tudi o minimalnih cenah, ki so jih njihova podjetja ponujala na razpisih.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.