V Sloveniji smo v prvih sedmih mesecih letošnjega leta v turističnih nastanitvenih objektih našteli več kot 6,6 milijona prenočitev, kar je 12 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju. Samo julija je bilo v Sloveniji 1,9 milijona turističnih prenočitev, kar je 13 odstotkov več kot julija lani. Prihodov turistov je bilo 672.000, kar je glede na lani 15-odstotna rast. To so uradni podatki, ki jih je danes objavil državni statistični urad.
Rast števila prihodov in nočitev turistov ni naključna, pravi državna sekretarka na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Eva Štravs Podlogar. Uspeh je po njenih besedah posledica uspešne promocije slovenskega turizma doma in v tujini, povečanih aktivnosti turističnega gospodarstva ter ukrepov gospodarskega ministrstva s partnerji. Kot pravi državna sekretarka, turistov v Sloveniji še ni preveč, je pa rasti števila turistov treba nameniti več pozornosti.
Kot dodaja direktorica Slovenske turistične organizacije Maja Pak, je letošnja sezona izpostavila potrebo po aktivnem strateškem in operativnem upravljanju destinacij, usmerjanju v trajnostni razvoj, delu na produktih višje dodane vrednosti, privabljanju turistov v vseh sezonah, geografski razpršenosti in upravljanju izkušnje turistov.
Več domačih, predvsem pa tujih gostov
Podatki statističnega urada še kažejo, da se je število tujih turistov julija v primerjavi z lanskim poletjem povečalo za 17 odstotkov, število domačih pa za osem odstotkov. Tuji gostje so julija opravili 1,34 milijona ali za 16 odstotkov več prenočitev, domači pa nekaj več kot 525.000 ali za šest odstotkov več kot v lanskem sedmem mesecu. Ključni trgi, od koder prihajajo turisti v Slovenijo, ostajajo Nemčija, Nizozemska, Italija, Belgija, Avstrija in Češka.
Kot je na današnji novinarski konferenci povedala generalna direktorica statističnega urada Genovefa Ružič, pa so največje povečanje prenočitev zabeležili pri Kitajcih, ki jih je bilo julija za 45 odstotkov več kot lani. Več je bilo tudi prenočitev ruskih gostov, in sicer za 26 odstotkov. Po drugi strani je najbolj, za 21 odstotkov, upadlo število prenočitev Izraelcev. To sicer niso ključni trgi, Kitajska denimo prispeva en odstotek prenočitev.
Največ prenočitev v gorskih krajih, velik porast tudi v Ljubljani
V hotelih je bilo julija več kot 843.000 ali 45 odstotkov vseh prenočitev turistov, v kampih 25 odstotkov, v zasebnih sobah, apartmajih in hišah sedem odstotkov, v apartmajskih in počitniških naseljih pet odstotkov, v delavskih počitniških domovih in apartmajih tri odstotke in v mladinskih hotelih prav tako tri odstotke. Število turističnih prenočitev je bilo višje v vseh vrstah nastanitvenih objektov.
Največ prenočitev turistov - nekaj manj kot tretjino - so našteli v gorskih občinah, nato v obmorskih občinah, zdraviliških občinah in v Ljubljani. Število prenočitev se je sicer glede na lanski julij povečalo v vseh naštetih občinah.
V Sloveniji je bilo tako v juliju na dan povprečno 60.000 prenočitev turistov. "Če preračunamo 1.364.000 prenočitev, jih lahko pride povprečno na dan 60.000. Če rečemo, da jih je skoraj tretjina v gorskih občinah, to pomeni okrog 20.000 v gorskih občinah in malo več kot 6000 v Ljubljani," je pojasnila Ružičeva. Ob tem je poudarila, da lahko to število sicer variira po dnevih in določenih urah. K temu bi bilo treba prišteti še enodnevne turiste in domačine, ki obiščejo center Ljubljane ali druge znamenitosti.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.