Na vstopnih točkah javne uprave VEM (vse na enem mestu) je od danes mogoče registrirati tudi družbe z omejeno odgovornostjo (d. o. o.). Registracija je za enostavne družbe brezplačna, prvi del je končan v poldrugi uri, registracija pa naj bi bila zaključena v štirih dneh.
Projekt VEM, ki je zaživel julija 2005, doslej pa so lahko svojo dejavnost ustanovili samo samostojni podjetniki, so tako razširili še na gospodarske družbe.

Ustanovitelj družbe lahko tako vse potrebne postopke opravi na enem mestu, brez izpolnjevanja obrazcev in brezplačno, če gre za enostavne družbe z omejeno odgovornostjo, kjer se ustanovni kapital vplača pred ustanovitvijo, kjer ni opravka s stvarnimi vložki in kjer družbena pogodba vsebuje samo nujne vsebine, je ob prvi tovrstni registraciji v Ljubljani povedal minister za javno upravo Gregor Virant.
Postopek registracije
Prvi del registracije z oblikovanjem vseh potrebnih dokumentov in vpisom podatkov o podjetju je končan v uri in pol, je povedala strokovna sodelavka za e-VEM pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Tanja Jamnik. Podjetnik mora nato na banko položiti ustanovni kapital, na točki VEM pa lahko uredi vse ostale postopke, kot so vpis v davčni register, urejanje pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja za zaposlene, prijava potrebe po delavcu, pridobitev obrtnega dovoljenja.
Na registrsko sodišče bodo šle popolne vloge, ker sistem ne dopušča pomanjkljive vloge, je dejal Virant, ki pričakuje, da bo registracija opravljena v štirih dneh.

Jamnikova je povedala, da so doslej stroški ustanovitve družbe, odvisno od ustanovnega kapitala, znašali okoli 600 evrov.
Virant je povedal, da so ukinili tudi sodne takse, kar pomeni, da je registracija zastonj, poleg tega so združili sodni in poslovni register v eno bazo podatkov, registracije pa se tudi ne objavljajo več v uradnem listu, ampak brezplačno na portalu VEM.
Okoli 300 točk po državi
Registracijo enostavne družbe je mogoče opraviti na okoli 300 točkah VEM po Sloveniji, takih družb pa je po Virantovih besedah več kot 80 odstotkov.
Generalni direktor GZS Samo Hribar Milič je dajal, da je s tem registracija podjetja postala "majhen korak za podjetnika in velik korak za državo", ker odpravljajo pomembno administrativno oviro in omogočajo, da se podjetja ukvarjajo s poslovnimi izzivi - trženjem, izdelki, razvojem, mednarodnim sodelovanjem.
Predsednica ljubljanske območne gospodarske zbornice, kjer je točka e-VEM, Marta Turk je dejala, da je to le en korak in da se delo začne po ustanovitvi. Sistem VEM je ocenila kot velik napredek v smislu prihranka časa in denarja.
Projekt je nastajal eno leto, stroški za različne zunanje izvajalce pa so dosegli 2,4 milijona evrov, od tega je bilo 85 odstotkov sredstev zagotovljenih iz strukturnih skladov. Prvi, ki je ustanovil d.o.o. na VEM, je Andrej Deniša, registriral pa je podjetje One Design.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.