Število bolniških dopustov v nemških podjetjih se je v prvih šestih mesecih letošnjega leta izjemno zmanjšalo, piše časnik Die Welt. Tako malo bolniških ni bilo v Nemčiji še nikoli od leta 1970, ko so začeli statistično spremljati to kategorijo. Po zadnjih podatkih je bil nemški delavec v povprečju na bolniškem dopustu 3 dni in pol. Zanimiva je primerjava s podatkom izpred desetih let, ko so bili zaposleni zaradi bolezni odsotni v povprečju skoraj štiri dni in pol.
Strokovnjaki menijo, da je glavni razlog za manj bolniških dopustov strah zaposlenih, da bodo zaradi prepogoste odsotnosti izgubili službo. "V času recesije in gospodarske krize je običajno, da ljudje dobro premislijo, preden gredo na bolniški dopust," meni Joachim Möller, direktor Zavoda za zaposlovanje iz Nürnberga.
Manj bolniških pa še ne pomeni, da je učinkovitost zaposlenih večja. Danski zdravniki so v študiji dokazali, da bolni uslužbenci dolgoročno delodajalcem prinesejo več škode kot koristi, saj zaradi slabše koncentracije naredijo več napak, okužijo pa lahko tudi sodelavce.
Vpliv na statistično zmanjšanje bolniških dopustov v Nemčiji naj bi imela tudi spremenjena struktura delovnih mest. Število delavcev v industriji in gradbeništvu, kjer je zaradi fizičnega in nevarnega dela več poškodb, se je zmanjšalo, poleg tega imajo v številnih tovarnah zaradi krize krajši delovni teden. Strokovnjaki tudi opozarjajo, da so bili morebitni hipohondri, ki so “dvigali“ statistične podatke, odpuščeni že v prvem valu krize.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.