Razvrstitev Slovenije med razvite države v novem poročilu Mednarodnega denarnega sklada (IMF) je povezana predvsem s slovenskim prevzemom evra 1. januarja letos, saj IMF v svojih analizah celotno območje evra umešča med razvite države, je pojasnila namestnica direktorja Urada za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) Maja Bednaš. Minister za razvoj Žiga Turk pa poudarja, da "očitno rezultate razvoja zadnjih let potrjujejo tudi številke".
"Upam, da se bo to čim prej poznalo tudi pri plačah in da bomo uredili dinamično okolje, v katerem se bodo slabše plačana delovna mesta lahko umikala bolje plačanim," je še povedal minister za razvoj.
"Sam dejavnik ravni gospodarske razvitosti, ki jo merimo z bruto domačim proizvodom na prebivalca po kupni moči, ima v tem primeru pri uvrstitvi razmeroma manjšo težo, čeprav tudi na tem področju Slovenija napreduje in že dosega več kot 82 odstotkov evropskega povprečja," pojasnjujejo v UMAR.
Tako bi se verjetno v skupini razvitih držav pri IMF znašla še katera izmed novih članic EU, če bi ji uspelo prevzeti evro, pa čeprav po drugih kazalcih razvitosti še precej zaostaja za drugimi razvitimi državami, ocenjuje Bednaševa.
"Vendar to ne zmanjšuje pomena te razvrstitve. Predvsem v tem smislu, da nas bodo sedaj primerjali predvsem z razvitimi državami, kar pred nas postavlja večje izzive in tudi večjo odgovornost," še izpostavlja.
IMF je v sredo, kot je znano, objavil poročilo o svetovnem gospodarstvu, v katerem Slovenijo prvič uvršča med razvita gospodarstva. IMF ocenjuje, da bo slovenska gospodarska rast letos znašala 4,5 odstotka, leta 2008 pa štiri odstotke, medtem ko je leta 2006 znašala 5,2 odstotka.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.