Medtem ko je nadzorni svet francoskega avtomobilskega proizvajalca Peugeot Citroen z mesta izvršnega direktorja razrešil Christiana Streiffa, je onkraj luže zaradi pritiskov Bele hiše odstopil tudi generalni direktor General Motors Rick Wagoner, poročajo tuji mediji. Njegov odstop naj bi bil namreč eden izmed Obamovih pogojev za nadaljevanje večmilijardne državne pomoči.
Francoski gigant s 343 milijoni evrov izgube
Kot je v sporočilu za javnost zapisal predsednik nadzornega sveta Peugeot Citroena Thierry Peugeot, je bila zamenjava direktorja spričo izredno težkih časov, s katerimi se avtomobilska industrija sooča zaradi svetovne finančne in gospodarske krize, nujna. Streiff, ki je družbo vodil dve leti, pa je po poročanju tujih medijev odločitev nadzornega sveta označil za nerazumljivo.
Peugeot je lansko leto zaključil z izgubo v višini 343 milijonov evrov, napovedi za letošnje leto pa so še slabše, saj naj bi se izguba v primerjavi z lanskim letom zaradi gospodarske krize še povečala. Odločitev nadzornikov družbe Peugeot Citroen je danes navzdol pognala tudi cene delnic, ki so ob začetku trgovanja na pariški borzi že izgubile 3,33 odstotka svoje vrednosti.
Bela hiša za pomoč zahteva 'davek'
Iz ZDA prihajajo informacije, da je predsednik in generalni direktor ameriškega proizvajalca avtomobilov General Motors Rick Wagoner po pritiskih iz Bele hiše ponudil odstop. To naj bi bil tudi eden izmed pogojev za nadaljevanje večmilijardne državne pomoči avtomobilskemu podjetju, ki mu sicer grozi stečaj.
Obamova administracija Wagonerja obtožuje, da je bil prepočasen pri preoblikovanju podjetja. Po poročanju tujih medijev naj bi se predolgo nanašal na nekoč zelo dobičkonosne poltovornjake ter športna vozila, katerih prodaja pa je z naraščanjem cen bencina krepko padla.
Šestinpetdesetletni Wagoner je vodenje General Motorsa prevzel leta 2000. Nekoč največji avtomobilski proizvajalec na svetu si je v zadnjih štirih letih nakopičil več 60 milijard evrov izgub.
Obama z novim načrtom
Ameriški predsednik Barack Obama je danes v skladu z napovedmi avtomobilskima podjetjema General Motors in Chrysler dal več časa in denarja, da dokončata prestrukturiranje, kar bi sicer morala za nadaljevanje državne pomoči storiti že do 31. marca.
Po objavi Obamovega načrta so začeli borzni indeksi na Wall Streetu padati, ker bi naj šlo za zavrnitev načrta prestrukturiranja obeh podjetij, čeprav gre v bistvu bolj za izvajanje pritiska na upnike in sindikat zaposlenih v avtomobilski industriji ter druge vpletene v ameriško avtomobilsko zgodbo.
V skladu s tem je Obama omenil tudi možnost stečaja obeh podjetij, ki pa ne bi bil v interesu ne vlade ne podjetij ne zaposlenih in upokojencev ne dobaviteljev, prodajalcev in ne upnikov, še najmanj pa v interesu ameriške ekonomije.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.