Za razliko od preteklih let smo v Sloveniji januarja zabeležili inflacijo. Cene življenjskih potrebščin so se namreč v primerjavi s preteklim mesecem v povprečju zvišale za 0,1 odstotka.
Kot so sporočili s Statističnega urada, je januarska inflacija posledica višjih cen hrane, energentov ter gostinskih in nastanitvenih storitev. Poleg običajno dražjih sezonskih proizvodov na začetku leta so se januarja močneje podražili tudi mleko in mlečni izdelki, olje in maščoba, sladkor in konditorski izdelki, ribe ter gazirane in negazirane pijače. Na drugi strani pa so se predvsem na račun nekaterih novih akcij pocenili kruh in drugi izdelki iz žit ter meso.
Da ni bila mesečna inflacija še višja, so poskrbele predvsem zimske razprodaje, ki so znižale skupno rast cen. Poleg znižanja cen obleke in obutve, so se pocenile tudi komunikacije, zdravje, rekreacija in kultura, izobraževanje ter alkoholne pijače in tobak.
Letna rast cen presegla 6 odstotkov
Rast cen na letni ravni se je letos močno povišala in je zdaj 6,4-odstotna, medtem ko je bila v enakem obdobju lani 2,7-odstotna. Prav tako se je zvišala tudi povprečna 12-mesečna rast in je zdaj 3,9-odstotna; v enakem obdobju lani je bila 2,5-odstotna.
V enem letu so se cene najbolj povišale za hrano in brezalkoholne pijače, stanovanja, gostinske in nastanitvene storitve, alkoholne pijače in tobak, rekreacijo in kulturo ter za stanovanjsko opremo. Izdelki in storitve v skupini zdravje pa so bili v povprečju cenejši kot pred enim letom.
V primerjavi z lanskim januarjem je bilo blago dražje za 7,2 odstotka, storitve pa za 4,7 odstotkov. V primerjavi s preteklimi leti močno izstopa rast cen blaga dnevne rabe; v enem letu se je podražilo kar za 10,6 odstotkov. Poltrajno in trajno blago pa se je v enakem obdobju pocenilo.
Letna stopnja inflacije v državah območja evra, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je decembra lani v povprečju znašala 3,1 odstotka (novembra tudi 3,1 odstotka), v državah EU pa 3,2 odstotka (v novembru 3,1 odstotka). Najvišjo letno stopnjo inflacije je imela Latvija (14 odstotkov), najnižjo Nizozemska (1,6 odstotka), v Sloveniji pa je bila 5,7-odstotna.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.