Kot smo že poročali, so letala Adrie Airways, z izjemo letov Frankfurt-Ljubljana in Ljubljana-Frankfurt, prizemljena. Odpovedi letov so razjezile dve Američanki, ki bi morali prek Münchna danes leteti v Kalifornijo oz. Teksas. Za odpovedi sta prijateljici izvedeli "točno ob 10. uri na okencu". "Poslali nam niso nobenega SMS-sporočila, nobene e-pošte, nikakršnega obvestila nisva prejeli," je bila kritična ena od njiju. Še v torek sta se lahko prek spleta normalno prijavili na let.
Na Adrii so jima svetovali, naj se obrneta na agencijo, pri kateri sta rezervirali karto, od tam so ju poslali nazaj na Adrio. "Ne morejo nama ponuditi hotela, ne morejo nama ponuditi prevoza, ničesar nama ne morejo ponuditi. Hkrati pa naju ne morejo preusmeriti na noben drug let, ker so vsi polni," je izpostavila ena od njiju.
Kaj bosta storili, v času pogovora nista vedeli. Še enkrat se bosta obrnili na Lufthanso, s katero sta pripotovali v Evropo in ki jima je uredila sedež na Adrijinem letu, sedaj pa jima ne želi pomagati. "Ne vem, kje bova končali. Trudiva se ostati mirni, a zagotovo nisva zadovoljni," sta izpostavili in dodali, da je morebiten nakup nove letalske karte iz lastnega žepa seveda drag in da marsikdo takšnega morebitnega stroška ni vključil v svoj proračun, ko se je odpravil na potovanje.
'Situacija je precej neprijetna'
"Ne želijo nam pomagati. Dali so nam informacije o pravilih EU, ki določajo, da mora letalska družba v primeru odpovedi ali zamud pomagati potnikom, a tega ne spoštujejo," je bil podobno kritičen potnik iz ameriškega Massachusettsa, ki je v Sloveniji dopustoval s soprogo in bi se moral danes prek Frankfurta vrniti domov.
Na Adrii so jima zgolj povedali, kam lahko v prihodnosti pošljeta dokazila o nastalih dodatnih stroških zaradi nakupa nove letalske karte ali dodatnih hotelskih prenočitev. Kaj bosta storila, še ne vesta. Odpravila se bosta nazaj v Ljubljano in verjetno ostala še dva dni, je povedal. Dodal je še, da situacija ni pokvarila njunega doživljanja Slovenije in da celotna izkušnja ostaja zelo pozitivna.
Bolj kritičen je bil Davor iz hrvaške Reke, ki bi moral danes leteti v Tirano. "Obtičal sem tukaj, to je katastrofa," je dejal. "Dali so mi izjavo o pravicah, ki jo bom sedaj prebral, druge možnosti nimam," je pojasnil. Drugega leta mu na Adrii niso ponudili, pa tudi sicer mu to ne bi pomagalo. "Danes moram biti v Tirani – in ne bom," je bil jezen.
Starejši par iz Avstralije, ki je bil v Sloveniji na obisku pri sorodnikih, bi moral danes zvečer prek Frankfurta leteti domov. Še v torek so jim v Adrii naročili, naj bodo na letališču dve uri pred letom, a so se potem, ko so iz medijev izvedeli za težave letalske družbe, raje iz Velenja na Brnik pripeljali že dopoldan.
Pri Adrii so jim uspeli pomagati, in sicer bodo leteli iz Zagreba. So pa povedali, da sorodniki v Avstraliji živijo že 62 let in da so Slovenijo obiskali vsaj 40-krat, a podobne situacije še niso doživeli.
Mlada potnica pa bi danes morala leteti v Stockholm. Njej so na Adrii uspeli najti drug let iz Brnika, a z 10-urno zamudo. "Situacija je precej neprijetna," je povedala in dodala, da bo teh 10 ur verjetno pač preživela na letališču.
Adria Airways, ki se je znašla v praktično brezizhodnem položaju in trenutno nima dostopa do potrebnega svežega denarja za svoje obratovanje, je za danes in sredo začasno prekinila izvajanje večino letalskih operacij, a je naknadno sporočila, da bo vendarle izvedla leta v najpomembnejše vozlišče nemške Lufthanse v Frankfurtu. Če to pomeni tudi dokončen propad letalskega prevoznika, bo znano v prihodnjih dneh.
Turistične agencije bodo zagotovile nadomestne prevoze
V turistični agenciji Palma so pojasnili, da so svojim gostom za vse današnje odhode in povratke, ki bi morali biti izpeljani z Adrio, zagotovili nadomestne prevoze. Ob tem so poudarili, da so zagotovljena tudi ostala njihova paketna potovanja in da bodo realizirali vse načrtovane čarterske polete. Kot so dodali, bodo naredili vse, da bodo potniki razvoj dogodkov občutili v najmanjši možni meri.
Podobna zagotovila so podali tudi v turistični agenciji Kompas. Svojim potnikom, ki se danes vračajo domov iz Kalabrije in Turčije, so že uredili ustrezno alternativo, o vsem jih tudi obveščajo. Poleg tega imajo pripravljene alternative za sredino vrnitev svojih potnikov s Kosa in Samosa, tudi za obveščanje bo poskrbljeno, so se zavezali.
V turistični agenciji Relax pa so za spletno stran Financ pojasnili, da bodo po Adrijinih odpovedih letov poskrbeli za vse goste, ki so ostali na Krfu in v Turčiji; domov bodo pripeljani še danes. Na let po njihovih besedah čakajo v hotelu, priskrbeli so jim tudi prehrano. "Tudi tiste, ki bodo v naslednjih dneh leteli v Španijo, Turčijo in na druge počitniške destinacije, bomo prepeljali na dopust. Nas pač to stane več, ampak pomembne so naše stranke," so poudarili in dodali, da so z vsemi v kontaktu.
Pravice potnikov v primeru odpovedi ali zamude letalskih letov
V povezavi z neizvajanjem letalskih povezav podjetja Adria Airways Evropski potrošniški center opozarja, da imajo potniki v primeru, da njihovo potovanje ne poteka, kot je bilo predvideno, določene pravice, ki jih ureja evropska zakonodaja, so sporočili iz ministrstva za gospodarski razvoj. Letalske družbe morajo v takih primerih potnikom zagotoviti vse informacije, izbiro med povračilom cene vozovnice ali spremembo poti do končnega cilja ter ustrezno oskrbo. V nekaterih primerih pa lahko potnikom pripada tudi odškodnina.
Pravice potnikov so odvisne od tega, ali je imel let zamudo, je bil odpovedan, ali pa je bilo zavrnjeno vkrcanje. Pravice imajo tudi v primeru, da je potnikova prtljaga zamujala na cilj, bila poškodovana ali izgubljena.
Če je let odpovedan ...
Letalski prevoznik mora v tem primeru potnike pisno obvestiti o odpovedi leta ter jih seznaniti z njihovimi pravicami, ter jim ponuditi možnost izbire med nadaljevanjem potovanja ali prekinitvijo potovanja.
Če se potnik odloči za drugo možnost, mu mora prevoznik povrniti stroške v višini polne cene vozovnice. V primeru nadaljevanja potovanja mora prevoznik ponuditi brezplačni prevoz s primerljivimi pogoji prevoza do namembnega letališča (nadomestni let) v najkrajšem možnem času oziroma pozneje, če se potnik s tem strinja. Prevoznik mora kriti vse morebitne stroške, povezane z nadomestnim letom (npr. prevoz med letališči, če nadomestni let poteka z drugega letališča od predvidenega).
Če ponujeni nadomestni let potniku ne ustreza, lahko to pisno utemelji ter vztraja, da mu prevoznik ponudi primernejšo možnost oziroma takšno možnost poišče sam in jo predlaga prevozniku. Nadomestni let lahko namreč opravi tudi drug letalski prevoznik.eč 1 uro prej in prihod manj kot 2 uri pozneje kot po prvotnem voznem redu.
Če je let prestavljen ...
Če ima let zamudo, daljšo od 5 ur, lahko potnik prav tako izbira med prekinitvijo potovanja ter nadaljevanjem potovanja v najkrajšem možnem času oziroma pozneje, če mu to ustreza.
Potniki, ki na končno namembno letališče prispejo 3 ure ali več po predvidenem prihodu, so upravičeni tudi do odškodnine, enako kot potniki, katerih let je bil odpovedan. Višina odškodnine je odvisna od dolžine leta in znaša 250 evrov za lete do 1.500 km.
Kakšen je postopek uveljavljanja pravic v primeru zamude ali odpovedi leta?
V primeru zamude ali odpovedi leta naj potnik od osebja zahteva ustrezne informacije o svojih pravicah in jih poskuša uveljaviti.
Če potnik pri uveljavljanju pravic ni uspešen, naj na letalskega prevoznika naslovi pisno pritožbo – pri tem lahko uporabi spletni obrazec, ki je na voljo na spletni strani letalskega prevoznika (obrazec letalskega prevoznika Adria Airways) ali pa obratec EU za pritožbo zaradi kršitev pravic letalskih potnikov.
Kakšne so še druge možnosti glede pritožb?
Če pravic pri letalskem prevozniku ni mogoče uveljaviti, se lahko potnik pritoži pri pristojnem nadzornem organu v državi EU, kjer je letališče, s katerega naj bi letalo poletelo, so sporočili iz ministrstva za gospodarski razvoj. V primeru zamude ali odpovedi leta na letališču v Sloveniji lahko potnik, ki mu letalski prevoznik ne odgovori v osmih tednih ali pa neutemeljeno zavrne njegov zahtevek, o tem obvesti Javno agencijo RS za civilno letalstvo kot nadzorni in pritožbeni organ (https://www.caa.si/).
Za dodatne informacije in nasvete glede pravic v letalskem prevozu se lahko potniki obrnejo tudi na Evropski potrošniški center Slovenija, ki deluje v okviru gospodarskega ministrstva.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.