Razmere v Sloveniji se slabšajo, to pa se bo nadaljevalo tudi v prihodnjih mesecih, ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (UMAR). Neskladja na trgu dela se povečujejo, hkrati pa je tudi brezposelnih vse več. Eno redkih dobrih novic – da se izboljšuje stroškovna konkurenčnost gospodarstva – pa zasenči slaba: "Slovenija ostaja med članicami EU z večjim poslabšanjem od začetka krize. Poslabšujejo se tudi razmere v bančnem sistemu, obseg slabih terjatev narašča v vse več dejavnostih," pišejo v septembrskem Ekonomskem ogledalu.
Obseg proizvodnje predelovalnih dejavnosti, zlasti v tehnološko manj zahtevnih panogah, je padel in je nižji kot konec lanskega leta. Upadel je tudi izvoz. "Zmanjševanje izvoznih naročil podjetij v predelovalnih dejavnostih nakazuje nadaljevanje slabih razmer tudi v prihodnjih mesecih," so opozorili. Svetla izjema so tehnološko zahtevnejši proizvodi, saj se pri njih rast izvoza nadaljuje.
Nadaljuje pa se tudi kriza v gradbeništvu. Aktivnost se še znižuje, v vseh segmentih je občutno pod lansko ravnjo, ugotavljajo analitiki na Umarju.
Poslabšujejo se tudi razmere na trgu dela. Julijski statistični podatki kažejo, da se je število delovno aktivnih zmanjšalo, stopnja registrirane brezposelnosti pa se je zvišala na 12 odstotkov. Število brezposelnih v zadnjih mesecih postopoma narašča, konec avgusta jih je bilo na zavodu prijavljenih 106.071, ugotavljajo na Umarju. Septembrski podatki, ki jih je posredoval Zavod za zaposlovanje RS (ZZZS), so precej bolj optimistični. "Septembra se je brezposelnost zmanjšala, saj se je zaposlovanje brezposelnih oseb precej povečalo. Zaposlilo oziroma samozaposlilo se je 5524 brezposelnih oseb, kar je 38,2 odstotka več kot avgusta. Tako beležimo drugo največje število zaposlitev brezposelnih oseb letos. Konec meseca septembra je bilo pri Zavodu RS za zaposlovanje prijavljenih manj brezposelnih oseb: 105.441, kar je 0,6 odstotka manj kot avgusta 2012. Po pričakovanjih je večji priliv iskalcev prve zaposlitve," so zapisali.
Umar opozarja tudi na vse večja neskladja na trgu dela. Tako je na primer "povprečno trajanje brezposelnosti vse daljše, precej večji je tudi delež dolgotrajno brezposelnih". Povprečna bruto plača je v prvih sedmih mesecih letošnjega leta rasla počasneje kot v enakem obdobju lani.
Krč na finančnih trgih se nadaljuje, kreditna aktivnost bank se še naprej zmanjšuje, dostop bank do tujih virov financiranja ostaja močno omejen, obseg domačih virov financiranja pa se hitro zmanjšuje. Obseg slabih terjatev bank se je po podatkih Banke Slovenije do konca julija povzpel na 6,5 milijarde evrov in dosegel 13 odstotkov celotne izpostavljenosti bank, podatke navaja Umar. "Pri tem je zaskrbljujoče predvsem povečanje slabih terjatev v predelovalnih dejavnostih in tudi v trgovini ter poslovanju z nepremičninami, kar kaže, da je slabšanje kakovosti bančne aktive poleg gradbeništva in finančnega posredništva vse bolj prisotno tudi v drugih dejavnostih," še opozarjajo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.