Konjunkturna gibanja v letošnjem prvem četrtletju so bila po ugotovitvah Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) zelo ugodna. Primerjava četrtletnih rasti industrijske proizvodnje z državami EU pokaže, da se Slovenija uvršča praktično najvišje, prehitevajo jo le nekatere nove članice, je danes na novinarski konferenci povedal Boštjan Vasle iz Umarja. Slovenija je ena redkih članic, ki je v prvem četrtletju ohranila cenovno konkurenčnost, med najhitreje rastočimi panogami pa je Vasle omenil gradbeništvo.
"Čeprav se je za gospodarsko rast v območju evra pričakovalo umiritev, pa je to umirjanje šibkejše, kot smo pričakovali," je ob predstavitvi majske publikacije Umarja Ekonomsko ogledalo povedal Vasle. Medtem ko so članice območja evra lani zabeležile 2,7-odstotno rast, bo ta rast letos le nekoliko nižja, predvidoma 2,6-odstotna. To v nasprotju s pričakovanji izpred nekaj mesecev velja tudi za naše štiri ključne trgovinske partnerice.
Vrednost opravljenih del v gradbeništvu je bila v prvem četrtletju za 35 odstotkov višja kot v enakem obdobju lani. To pomeni, da v gradbeništvu letos beležimo zelo ugodna gibanja, je pojasnil Vasle in tudi za naslednje četrtletje napovedal visoko vrednost opravljenih del v tej panogi.
Pri tem se povečuje zlasti vrednost opravljenih del na inženirskih objektih (+ 67 odstotka). Kot ocenjujejo na Umarju, gre predvsem za gradnjo cest, kar je povezano z ugodnimi vremenskimi pogoji, zaradi katerih se je gradnja lahko nadaljevala celo zimo. Vrednost opravljenih del v gradnji stavb, ki se je lani iz četrtletja v četrtletje krepila, pa se je v prvem trimesečju letos sicer znižala, a je bila še vedno za 21 odstotkov višja kot v enakem obdobju lani.
Nadaljuje se tudi rast vrednosti proizvodnje v predelovalnih dejavnostih. V prvem četrtletju je bila na medletni ravni 10,6-odstotna in s tem med najvišjimi v EU. Ob tem je bila rast prihodkov od prodaje na domačem trgu v letošnjem prvem četrtletju prvič po dolgem času višja od rasti prihodkov od prodaje na tujih trgih. Poleg tega, da ugodne konjunkturne razmere v EU še naprej spodbujajo našo visoko rast, pa je velik del te rasti posledica ugodnih razmer tudi v domačem gospodarstvu, je komentiral Vasle.
Slovenska podjetja ocenjujejo, da se število omejitev pri poslovanju manjša, hkrati pa so gospodarske razmere v državi vedno bolj gotove, ugotavljajo nas Umarju. Podjetij ne skrbi več, ali se bo povpraševanje na domačem ali tujem trgu zmanjšalo, njihova skrb se vedno bolj prenaša na trg dela. Opozarjajo namreč na nedostopnost delovne sile, predvsem kvalificirane, je pojasnil Vasle.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.