Z Urada RS za makroekonomske analize so sporočili, da so zadnje napovedi mednarodnih institucij za letošnjo gospodarsko rast na evrskem območju višje od spomladanskih. "Vendar negotovost v mednarodnem okolju ostaja velika, predvsem zaradi še vedno zaostrenih razmer na finančnih trgih in načrtov vlad za konsolidacijo javnih financ," je povedal Boštjan Vasle, direktor Umarja.
Na Umarju pravijo, da so se po vidnejši gospodarski rasti v drugem letošnjem četrtletju vrednosti kazalnikov domače gospodarske aktivnosti pričakovano umirile. Na trgu dela se je močno poslabševanje razmer, značilno za preteklo leto, prekinilo. Število registriranih brezposelnih je septembra znašalo 97.908.
Razmere v gospodarstvu se med drugim kažejo na stroškovni konkurenčnosti gospodarstva, ki se je po zadnjih podatkih sicer nekoliko izboljšala, a manj kot v drugih državah članicah EMU. Tudi poročilo WEF o globalni konkurenčnosti kaže na poslabšanje položaja Slovenije. "V analizi lanskega poročila smo ugotavljali, da je bilo lansko izboljšanje naše uvrstitve posledica slabših uvrstitev drugih držav, letos pa smo nazadovali tako v vrednostih kazalnikov kot tudi v uvrstitvah,“ opozarjajo na uradu. Med dejavniki poslabšanja WEF izpostavlja omejen dostop do financiranja, neučinkovito državno birokracijo, omejevalno delovno zakonodajo ter visoke davčne stopnje in zapletene davčne predpise.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.