Pivovarna Laško je danes s češko pijačarsko skupino Kofola podpisala pogodbo o prodaji večinskega deleža v Radenski, so potrdili viri pri Pivovarni Laško. Kofola pri nakupu sodeluje s skupino P&P v lasti družine Polič.
Družbi sta sklenili prodajno pogodbo za prodajo 3.812.023 delnic družbe Radenska oziroma 75,31 odstotka deleža v družbi Radenska. Kofola bo za eno delnico Radenske Pivovarni Laško plačala 13,59 evra, kar pomeni, da je pivovarna iztržila malo manj kot 52 milijonov evrov. Prodajna pogodba je sklenjena pod več odložnimi pogoji, ki morajo biti izpolnjeni pred zaključkom transakcije, so navedli Laščani. Prodaja bo, ko bodo izpolnjeni vsi odložni pogoji s strani prodajalca in kupca, predvidoma zaključena v naslednjih treh mesecih. Pogodbo je v imenu Kofole v Ljubljani podpisal prvi mož skupine Janis Samaras.
Kot je na novinarski konferenci danes povedal glavni direktor Samaras, je Radenska za Kofolo del, ki jim manjka v portfelju. Med proizvodi imajo sokove in druge brezalkoholne pijače ter naravno vodo, manjka pa jim mineralna voda.
"Radenska je ena najboljših znamk in ena najboljših mineralnih vod na evropskem trgu. Ima velik potencial ne le v Sloveniji in državah nekdanje Jugoslavije, ampak tudi na češkem, slovaškem, avstrijskem in italijanskem trgu," je dejal.
Z družbo imajo dolgoročne načrte. "Upamo, da bomo delali veliko let, mnogo generacij, ne le nekaj let," je povedal.
Kakšni so njihovi načrti?
V do treh letih nameravajo Radensko konsolidirati v skupino in proizvodne procese prilagodili standardom skupine Kofola, s čimer naj bi dosegli boljšo učinkovitost. Okrepiti nameravajo prisotnost na trgih Češke in Slovaške, tudi Avstrije, Italije, Hrvaške in Srbije, poleg tega naj bi bila slovenska lokacija izhodišče za okrepitev prisotnosti ostalih Kofolinih znamk na Balkanu.
S povečanjem poslovanja bodo potrebovali tudi več zaposlenih, je na vprašanje o načrtih glede zaposlenih dejal Samaras, ki pa konkretnih številk ni mogel navesti, ker bo obseg novega zaposlovanja odvisen od tega, kako bo ta rast potekala.
Tudi o morebitnih spremembah pri upravljanju družbe je še prezgodaj govoriti, pravi Samaras, načrtujejo pa, da bodo v organih tako sedanji oz. lokalni kadri kot ljudje iz Kofole. Prav tako še ni znano, ali bo Radenska nadaljevala s polnjenem pijač ameriškega Pepsija, saj pogovori še potekajo, ter ali in katere Kofoline pijače bodo prišle na slovenski trg.
Kofola nima v načrtu postati multinacionalka, ampak bo še naprej delovala kot lokalno podjetje, zato jih veseli partnerstvo z družino Polič. Podobno delujejo tudi v nekaterih drugih državah, npr. na Poljskem, je povedal Samaras.
Letos bo imela dobiček
Radenska je eden najbolj prepoznavnih slovenskih proizvajalcev mineralnih vod in brezalkoholnih pijač. Od leta 2000 je bila v večinski lasti Pivovarne Laško in bila z uspešnim poslovanje eden pomembnih delov skupine Laško, ki zaradi prezadolženosti razpada.
Njena zgodovina sega v 19. stoletje, ko je dr. Karl Henn v Radencih odkril vrelce mineralne vode. Vodo so začeli polniti leta 1869, dobrih 10 let kasneje se je na osnovi radenske slatine začel razvijati tudi zdraviliški turizem.
Družba Radenska zaposluje okoli 200 ljudi in letno ustvari okoli 30 milijonov evrov prihodka od prodaje. V letu 2013 je proizvedla nekaj več kot 986.000 hektolitrov pijač, od tega skoraj 700.000 mineralne vode, in beležila 3,7 milijona evrov izgube. Ta je bila po navedbah družbe predvsem posledica rezervacij in negativnega finančnega izida. Načrt za letos je 5,8 milijona evrov čistega dobička.
Kofola - pijačarski velikan srednje in vzhodne Evrope
Skupina Kofola zaposluje okoli 2000 ljudi, razpolaga pa s sedmimi proizvodnimi obrati na Češkem, Slovaškem in Poljskem. Njena najbolj znana pijača je Kofola, češki odgovor na Coca Colo.
Zgodovina družbe sega v leto 1993, ko je družina grškega priseljenca Kostasa Samarasa kupila proizvodni državnega pijačarskega podjetja Nealko Olomouc v kraju Krnov in začela proizvajati gazirane pijače pod znamko Vrachos. Leta 1996 so ustanovili še distribucijsko hčerinsko podjetje Santa - Napoje Krnov in podjetje je zaživelo v današnji obliki. Vzporedno je družina razvijala tudi dejavnost na Poljskem.
Skupina se je postopoma krepila, svojo najbolj znano pijačo Kofolo pa je v proizvodnjo vključila leta 2000, najprej v sodelovanju s farmacevtsko družbo Ivax, dve leti pozneje pa je od nje odkupila recept in blagovno znamko. Svoje proizvodne dejavnosti je sčasoma dopolnjevala in posodabljala, širila pa je tudi nabor blagovnih znamk.
Sedež skupine je v češki Ostravi, sedež poljske veje Hoop pa v Varšavi.
Lani je družba skupaj ustvarila nekaj nad milijardo evrov prihodkov, čisti dobiček pa je dosegel 34,5 milijona evrov. Bruto dobiček iz poslovanja (EBITDA) je znašal 129,3 milijona evrov.
KOMENTARJI (297)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.