Iz poročila računskega sodišča je razvidno, da vlada in ministrstvo za finance pri vzpostavitvi pogojev za delovanje DUTB v letu 2013 in pri odločanju o prenosu tveganih postavk bank nista ravnala učinkovito.
"Vlada kljub določitvi ukrepov za krepitev stabilnosti bank v nacionalnih reformnih programih za leti 2011 in 2012 do septembra 2012 ni sprejela odločitve o podlagah za izvajanje ukrepov," so ugotovili revizorji. Ob ustanovitvi DUTB po opozorilih revizorjev ni bila pripravljena strategija bančnega sektorja. Vlada in ministrstvo nista predvidela finančnih posledic sprejema Zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, nista podrobneje uredila nadzora nad delovanjem slabe banke in načina njenega poročanja o poslovanju ter nista natančno opredelila vloge Banke Slovenije v postopku prenosa tveganih postavk bank. Niso bila natančno opredeljena načela delovanja slabe banke in niso bili utemeljeni razlogi za njen izvzem od uporabe predpisov s področja korupcije, nagrajevanja poslovodstva in javnega naročanja. Niso bili podrobneje določeni ukrepi za krepitev stabilnosti bank, niso bili opredeljeni stroški delovanja DUTB, so odkrili revizorji.
Iz poročila je razvidno tudi, da je vlada sprejela odločitev o dokapitalizaciji slabe banke brez ocene stroškov poslovanja in ko niso bili znani stroški dokapitalizacije. Finančno ministrstvo vlade ni seznanilo, da DUTB ni oblikovala sklada za stabilnost bank in ni sklenila pogodb z bankami o kritju stroškov. Obenem naj ministrstvo vladi pred odločanjem o prenosu ne bi zagotovilo popolnih podatkov o tveganih postavkah NLB in NKBM.
Mimo javnih naročil izplačali več kot milijon
Slaba banka je leta 2013 poslovala neučinkovito in negospodarno, o pravilnosti poslovanja ji je računsko sodišče izreklo negativno mnenje. Ni oblikovala sklada, ni pravilno obračunavala plač, ni bilo sistemizacije delovnih mest, čeprav je bilo 10 zaposlenih, opozarjajo revizorji. Po besedah predsednika računskega sodiša Tomaža Vesela so predali dokumentacijo tudi na policijo.
Plače članov upravnega odbora slabe banke so opredelili s preteklimi izkušnjami članov in ne z obsegom dela, ugotavljajo na računskem sodišču. Zato naj bi prejemki neizvršnih direktorjev DUTB za večkratne zneske presegali plače, ki so jih prejeli člani nadzornih svetov bank za opravljanje primerljive funkcije. Konkretno so dobili 10.000 evrov mesečno in izplačilo ni bilo odvisno od nalog, je opozoril Vesel. V lanskem letu do bile razlike v direktorskih plačah od 9800 do 21.500 evrov bruto, kar je po Veselovem mnenju nerazumljivo. Zaposlenemu, ki ni bil član upravnega odbora, so nezakonito izplačali 21.500 evrov bruto, kar je dvakrat več kot znašajo nadomestila predsedniku uprave NLB ali NKBM.
S kadrovsko agencijo, odvetniško pisarno in turistično agencijo so sklenili pogodbe brez javnih razpisov, zato so nepravilno oddali za 1,3 milijona evrov javnih naročil, je zapisano v poročilu. Zunanjemu svetovalcu za terjatve so plačevali 24.800 evrov na mesec, čeprav bi bilo ceneje, če bi zaposlili novega direktorja. Znesek predstavlja 95 odstotkov skupne vrednosti bruto plač treh vršilcev dolžnosti izvršnih direktorjev. Čeprav so imeli zaposleno svetovalko za komunikacije, so sklenili pogodbo z zunanjim izvajalcem za razvoj komunikacijske strategije.
Z NLB in NKBM so sklenili pogodbi o prenosu, ki sta vsebovali sezname tveganih postavk, ki niso bili skladni z odločitvijo vlade. Na sejah se niso ukvarjali z dejanskim prenosom tveganih postavk, čeprav je bila to njihova glavna naloga. Prevzeli so nekatere stroške, ki bi jih morali kriti NLB in NKBM.
Vesel je opozoril še na eno zanimivost. Uradni delovni jezik v DUTB je angleščina, kar je v nasprotju z zakonom o javni rabi slovenščine. Tako se je dogodilo, da so bile nekatere pogodbe sklenjene v angleščini in so bile naknadno prevedene, njihova vsebina pa odstopa od originala, kar bi v primeru spora lahko predstavljalo precejšnjo težavo.
Vlada še ta teden o ukrepih
Revizorji so od vlade in ministrstva zahtevali predložitev odzivnega poročila o izvedenih popravljalnih ukrepih. Vladi so dali priporočila za proučitev odgovornosti članov upravnega odbora DUTB in drugih odgovornih, ministrstvu pa predlagajo pripravo sprememb statuta slabe banke. Od DUTB zahtevajo odzivno poročilo o ukrepih za sprejem notranjih aktov ter vzpostavitev notranjih kontrol, določitev ciljev in meril za presojo uspešnosti izvršnih direktorjev in pogojev za določanje plač.
Vlada je na podlagi izsledkov ugotovitev revizorjev in poročila komisije za preprečevanje korupcije, ki je ugotovila slabo prakso delovanja DUTB ter porabo 12 milijonov evrov za najem zunanjih svetovalcev v slabem letu in pol delovanja, pripravila nabor ukrepov. Med drugim naj bi zamenjala nekatere neizvršne direktorje in znižala prejemke vodilnih ter podaljšala čas delovanja DUTB za pet let, do leta 2022. O ukrepih bodo predvidoma odločali ta teden.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.