Chrysler, Ford in General Motors so v kongres poslali svoje predloge za več milijard dolarjev posojil, od katerih je odvisno njihovo preživetje. Tako imenovani detroitski trojček problematičnih ameriških proizvajalcev avtomobilov je skupno zaprosil za 26,8 milijarde evrov pomoči. Osrednji del vsakega predloga sestavljajo tudi investicije v čistejše tehnologije, rezanje stroškov in zmanjšanje ravni javnega dolga. Šefa Forda in GM sta se celo ponudila, da bosta delala le za dolar na leto, če bo kongres potrdil nujno finančno pomoč.
Prodaja avtomobilov vseh treh proizvajalcev je namreč strmo upadla, saj potrošniki, ki se soočajo s finančno krizo, zatiskajo svoje pasove. Ford je novembra prodal za 31 odstotkov manj lahkih vozil kot v istem obdobju lani, GM je utrpel 41-odstotni padec prodaje v novembru, še huje pa je pri Chryslerju, kjer je prodaja padla za 47 odstotkov.
Prošnja za pomoč
General Motors je kongres zaprosil za posojilo v višini 9,4 milijarde evra – z dodatno pomočjo 4,7 milijarde, če bi bilo potrebno –, da bi jim pomagal preživeti. Ford je zahteval 7 milijard premostitvenega posojila, za katerega upa, da ga ne bo potreboval. Chrysler pa išče 5,5 milijarde evrov, da bi preživel dramatičen upad prodaje, ki je zdesetkala njegove denarne rezerve.
GM se je zavezal, da si bo še naprej prizadeval za razvoj energetsko učinkovitih vozil, vključno z naložbo v višini 2 milijard evrov v alternativnih gorivih, in za zmanjšanje stroškov ter višine dolga. To bi vključevalo tudi znatno zmanjšanje delovne sile do leta 2012. GM se je tudi zavezal, da bo znižal letno plačo izvršnemu direktorju Ricku Wagonerju na vsega en dolar.
Podobno obljubo je dal tudi Fordov izvršni direktor Alan Mullaly, vendar le, če bi morali sprejeti finančno pomoč. Pri Fordu so rekli, da bi kot del načrta za zmanjševanja stroškov prodali svojih pet podjetij in predlagali druge ukrepe, vključno s prodajo nekaterih podjetij, kot je švedski proizvajalec Volvo. Ford pričakuje, da bo do leta 2011 spet posloval z dobičkom ali da bo vsaj na pragu dobička.
Izogibanje kritikam
Tokrat vodje vseh treh gospodarskih družb, da bi se izognili kritikam, v Washington, kamor so prišli predstavljat svoje predloge, niso pripotovali z zasebnimi letali.
GM je posvaril, da mu lahko denarja zmanjka v nekaj tednih, in zato ne more počakati na novoizvoljenega predsednika Obamo, ki bi bil lahko bolj naklonjen avtomobilski industriji.
Republikanski kritiki in nekateri demokrati pravijo, da finančna kriza ni edini razlog, zakaj so se največji ameriški proizvajalci avtomobilov znašli v težavah. Trdijo namreč, da je njihova proizvodnja neučinkovita ter da so njihovi stroški dela veliko višji od stroškov njihovih tujih tekmecev. Drugi kritiki pa se želijo prepričati, da bi detroitski trojček sprejel okolju bolj prijazno politiko v zameno za državno pomoč.
Večina analitikov je prepričana, da je GM prevelik, da bi padel, medtem ko je Chrysler najbolj ranljiv in bi bil lahko prisiljen iti v partnerstvo z močnejšim tekmecem.
Bo pomoč odobrena?
Po predvidevanjih naj bi Washington odobril posojilo, potem ko sta GM in Chrysler rekla, da je potrebna takojšnja finančna injekcija, da bi se izognili izgubam.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Nancy Pelosi je sporočila, da so imeli le malo izbire glede pomoči proizvajalcem avtomobilov. ''Verjamem, da bo do intervencije prišlo, tako ali drugače,'' je dejala. ''Mislim, da je zelo jasno, da stečaj ne pride v poštev.''
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.