Hrvaški Dnevnik.hr poroča, da je glavni osumljenec v primeru Agrokor Ivica Todorić že stopil pred preiskovalnega sodnika na sodišču v Westminstru v Londonu. Na sodišče je prišel v spremstvu odvetnikov in prevajalca.
Londonsko sodišče je prvi narok razpisalo šele za 10. aprila 2018, kar pomeni, da Todorića letos še ne bodo izročili Hrvaški.
Todorić naj bi na sodišču nasprotoval izročitvi Hrvaški. Nekdanji prvi mož Agrokorja je vplačal tudi 100 tisoč funtov (dobrih 113 tisoč evrov) varščine, da se lahko brani s prostosti. Britanske oblasti so mu odvzele potni list, nositi pa mora elektronsko zapestnico, še piše Dnevnik.hr.
"To danes je ena majhna zmaga. Dolgo je trajalo, resno. Na sodišču nisem imel priložnosti povedati, da sem žrtev političnega pregona," je po odhodu s sodišča dejal Todorić. Novinarjem pa je zanikal, da bi dobil varnostno zapestnico na nogi.
Zavrnil je navedbe, da je uničil Mercator. Na vprašanje RTV Slovenija je povedal, da je Agrokor izboljšal Mercator, ki je dobil "najboljšo trgovino v Evropi in perfekten biznis v Srbiji".
Kaj bo z Mercatorjem?
V povezavi z Mercatorjem in njegovim statusom v okviru zgodbe o reševanju insolventnega Agrokorja se sicer te dni čaka na vsebino odločitve senata okrožnega sodišča o pritožbi države in banke Sberbank na sklep, s katerim je sodišče postopek izredne uprave v Agrokorju v Sloveniji poleti priznalo kot tuji postopek zaradi insolventnosti, kar pomeni, da bi tudi za Mercator v Sloveniji veljale odločitve, sprejete na podlagi hrvaškega zakona o postopku izredne uprave.
Sodišče je odločitev sprejelo minuli teden, objavljena pa naj bi bila v teh dneh na spletnih straneh Ajpesa. Po neuradnih informacijah časnika Dnevnik naj bi senat julijsko odločitev spremenil in odločil, da postopek izredne uprave v Agrokorju ni tuji postopek zaradi insolventnosti. TV Slovenija pa je poročala, da naj bi sodišče odločilo, da nekateri deli t. i. lex Agrokor v Sloveniji ne veljajo.
Todorić se je predal sam
Nekdanji prvi mož Agrokorja, za katerim je mednarodno tiralico razpisal tudi Europol zaradi suma korupcije, goljufije in ponarejanja dokumentov, se je dopoldan okoli 9. ure po lokalnem času predal londonski policiji.
Tudi hrvaško notranje ministrstvo je uradno potrdilo, da so prejeli obvestilo o prijetju Todorića v Londonu. Zapisali so, da so britanske oblasti Todorića pozvale, naj pride na policijsko postajo. Ko je prišel, so ga prijeli na podlagi evropskega pripornega naloga, ki ga je na zahtevo hrvaškega tožilstva vložila hrvaška policija, so zapisali na spletni strani ministrstva.
Todorićeva hrvaška odvetnica Jadranka Sloković je po izpustitvi njene stranke za hrvaško uredništvo regionalne televizije N1 povedala, da je bil Todorić v stiku z britanskimi oblasti ter da je prejšnji mesec preko odvetnikov posredoval vse potrebne podatke o svoji dosegljivosti.
Hrvaški obveščevalci vedeli, kje je?
Hrvaški mediji še poročajo, da naj bi hrvaška obveščevalna služba že pet dni vedela, kje se nahaja Todorić, prav tako naj bi mu sledila in spremljala njegove telefonske pogovore.
Kot pišejo hrvaški mediji, bodo njegovi odvetniki verjetno izpodbijali proces izročitve, kar bi vrnitev v domovino lahko zamaknilo za več mesecev. V kolikor uspejo dokazati, da Todorića v domovini čaka nepošten in montiran proces, potem ga sojenje čaka v Veliki Britaniji.
Hrvaški mediji so ugibali, da naj bi Todorićevi odvetniki sprožili tudi postopek zaščite pred izročitvijo Hrvaški, in to s pojasnitvijo, da gre za politični pregon.
Če bi se Todorić strinjal z izročitvijo Hrvaški, pa bi ga po hitrem postopku prepeljali v zagrebški zapor Remetinec.
Plenković: Zgodilo se je pričakovano
Na Todorovićevo predajo se je že odzval hrvaški premier Andrej Plenković, ki je za Jutarnji list povedal, da se je zgodilo pričakovano. Dejal je, da v nadaljevanju pričakuje običajni postopek, ki ga narekuje mednarodno sodelovanje v kazenskih in pravnih zadevah med članicami EU. Ni pa želel špekulirati o časovnem okvirju za izročitev Todorića, ker verjame, da bo ta kot osumljenec izkoristil vse svoje pravice.
Ob novici je hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović dejala, da je slišala, da je Todorić na Otoku, da pa ne ve njegovega naslova. Hrvaška vlada je namreč vztrajno zatrjevala, da ne ve, kje se nahaja Todorić, ki pa je medtem na svojem blogu objavil, da hrvaška vlada dobro ve, kjer se nahaja in kaj počne.
Hrvaški minister za notranje zadeve Davor Božinović danes ni želel komentirati novice, da naj bi v parlamentu vedeli, kje se nahaja Todorić, in je vztrajno molčal.
Spomnimo
Državno tožilstvo v Zagrebu je za dolgoletnim šefom koncerna Agrokor Todorićem tiralico razpisalo oktobra. Tožilstvo ga kot prvoosumljenega v primeru Agrokor bremeni odtujitve najmanj 130 milijonov evrov iz koncerna.
Kazenske ovadbe so sicer vložili proti 15 osumljenim, vpletenim v afero Agrokor, preiskovalni sodnik pa je odločil, da se jih 14 lahko brani s prostosti. Med njimi sta tudi Todorićeva sinova. Enomesečni preiskovalni zapor pa je zaradi nevarnosti vplivanja na priče odredil le za Ivico Todorića.
Njegovi odvetniki so potrdili, da je včeraj kazensko ovadil podpredsednico hrvaške vlade in ministrico za gospodarstvo Martino Dalić, izrednega pooblaščenca hrvaške vlade v koncernu Anteja Ramljaka ter Thomasa Wagnerja iz ameriškega finančnega sklada Knighthead.
KOMENTARJI (248)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.