Suša in visoke temperature, ki smo jih občutili v letošnjem letu, so botrovale temu, da se bodo letošnje trgatve predvidoma začele veliko bolj zgodaj kot običajno. Prvi vinarji začetek trgatev napovedujejo že za okrog 20. avgusta. Po ocenah večine vinarjev bo sicer letošnja letina količinsko slabša, vendar kakovostna, pri čemer pa odkupnih cen še niso dorekli.
Vodja svetovalne službe v Goriških Brdih Goran Jakin je povedal, da začetek trgatve načrtujejo za konec prihajajočega tedna, in sicer bodo najprej pobrali chardonnay ter sivi in beli pinot. Tudi tukaj se bo trgatev začela natanko tri tedne prej kot v normalnih sezonah, česar v teh krajih skoraj ne pomnijo. Pričakujejo kakovostno dober letnik, ker je zgodnja letina ponavadi vedno boljša, bo pa pri njih letos nekaj pridelka manj, predvsem zaradi suše in nekaj toče. O odkupni ceni ob tem še niso razpravljali. Tudi na podjetju Vinakoper so povedali, da bodo s trgatvijo pričeli v roku enega tedna, kar je precej prej kot lani.
Vodja vinske kleti Agroind Vipava Joško Ambrožič je napovedal, da se bo glede na trenutne razmere v vinogradih trgatev pri njih začela nekje po 20. avgustu, prve pa bodo podobno prišle na vrsto sorte chardonnay, sauvignon ter beli in modri pinot. Kot je dejal, je tokratna trgatev ravno tri tedne prej kot lanska in druge običajne, kar je posledica tega, da je vegetacija skozi vse leto za kakšnih 20 dni prehitevala normalno dozorevanje. Kot je še dejal, analize kažejo visoke sladkorne stopnje, prav tako pa ocenjujejo, da bo letošnji pridelek tudi nad količinskim povprečjem. Po njegovih besedah se o odkupni ceni za zdaj s kooperanti niso dogovarjali, saj imajo z njimi sklenjene dolgoročne pogodbe. Za zdaj se z njimi dogovarjajo o pogojih odkupa in poteki trgatve, o ceni pa se bodo s pridelovalci, ki so sicer tako ali tako njihovi lastniki, dogovorili po koncu trgatve.
Letošnja letina večinoma kakovostna
V vzhodnem delu Slovenije bodo letos prav tako pohiteli s trgatvijo, čeprav ne bodo začeli tako zgodaj kot na Primorskem. V kleti Jeruzalem Ormož so povedali, da naj bi s trganjem začeli v začetku septembra, medtem ko ponavadi to storijo šele po 20. septembru, bo pa tudi letos to kakšna dva tedna za Primorsko. Enologinja Cvetka Sakelšek je dejala, da njihovo letošnje grozdje zaenkrat kaže zelo zdravo podobo, kar je posledica tega, da mu suša zaradi globokih korenin težko pride do živega, ostalih naravnih nevšečnosti pa so se letos izognili. Nekaj manj pa bo letos njihova klet uspešna količinsko, kjer pa je suša vendarle naredila svoje in so pri določenih sortah jagode bolj drobne. Kot ponavadi bodo tudi letos najprej začeli s trganjem rizvanca, kmalu za njim pa tudi muškat otonel in druge sorte.
V Ptujski kleti je enolog Bojan Kobal povedal, da bodo tudi pri njih s trgatvijo zaradi vremenskih pogojev, zlasti sončevega ožiga, začeli vsaj dva tedna prej kot običajno. O tem kakšna je letina, so splošne ocene nehvaležne, saj se stanje tako kakovostno kot količinsko razlikuje od sorte do sorte, kljub temu pa naj bi bila letošnja letina večinoma kakovostna, je menil. Sicer pa o odkupnih cenah za zdaj pri njih še niso mogli govoriti.
Predvidoma bo letošnja trgatev v vinorodni deželi Posavje, ki obsega tri vinorodne okoliše - dolenjskega, belokranjskega in bizeljsko-sremiškega - zgodnja, količinsko slabša, a vendar kakovostna, je povedal svetovalec za vinogradništvo celotne vinorodne dežele Posavje Jože Maljevič iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Novo mesto. Po Maljevičevih besedah je datum trgatve negotov, saj jo lahko vreme še vedno zagode. Če se bo v naslednjih dneh ohladilo, se lahko zavleče tudi zorenje. Ob premočnem deževju lahko tudi bolezen povzroči predčasno trgatev. V dobrih pogojih bo trgatev zelo zgodaj. S trgatvijo zgodnjih sort bi se lahko začela v avgustu.
Letos zaradi nadpovprečno toplega leta ni bistvene razlike med posameznimi vinorodnimi okoliši vinorodne dežele Posavje. Trenutne analize grozdja kažejo, da je teža jagod sorazmerno nizka, kar je posledica suše in pomeni količinsko slabšo letino. Sicer pa kaže, da bo večji del pridelka zelo kakovosten, pod pogojem, da bo vinogradnik pravilno določil čas trgatve.
Toča je celotno vinorodno deželo Posavje letos prizadela sorazmerno nizko. Od standardnih bolezni trenutno trto na tem območju zaradi visokih temperatur in temperaturnih nihanj ogroža le oidij. Ta čas še ne nastopa z značilno sivo prevleko, temveč se na rahlo zgubanih listih pojavlja le značilna svetlo zelena barva.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.