Medtem ko naložba v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) teče, se vrstijo tudi pozivi vladi, naj jo ustavi. Temu so se pridružili tudi podpisniki memoranduma vladi o spremembi smeri energetske politike, med katerimi so Vili Kovačič, Anton Komat, Mihael Tomšič in Spomenka Hribar.
Možen je tudi referendum
Kot je pojasnil Kovačič, od vlade zahtevajo, da pripravi alternativni program brez Teša 6. Če ne bo razumevanja za spremembo energetske politike, pa je po njegovih besedah možen tudi referendum o Tešu 6.
Podpisniki memoranduma vladi predlagajo, naj energetska politika temeljni na treh stvareh: učinkoviti rabi energije, plinsko parnem agregatu z dodatno enoto za kurjenje lesnih ostankov in naložbah v obnovljive vire energije. "Če v dovoljšnem obsegu financiramo obnovljive vire energije, smo prepričani, da lahko v petih letih pridemo na raven ene petine substituta Teša 6," je izpostavil in dodal, da ostalo odpade na učinkovito rabo energije in plinsko parni agregat.
Kovačič je prepričan tudi, da je Teš 6 "mlinski kamen za podjetništvo v Sloveniji". Sam sicer vidi več možnosti razvoja na ravni celotne države in podjetništva po pokrajinah ravno v obnovljivih virih energije, učinkoviti rabi in akumulaciji energije ter izgradnji omrežja. Z vzporednim razvojem nove energetike v memorandumu izpostavljajo še drugo možnost, ki pa bi jo bilo treba preveriti čez pet let, in sicer jedrsko opcijo.
Teš 6 presega domet mandata politične opcije
Komat pa je prepričan, da tako ogromna naložba, kot je Teš 6, presega "domet mandata politične opcije in zadeva prihodnost Slovenije na dolgi rok". "Nujno je, da v imenu svobodne družbe odpremo javno razpravo in alternative," je poudaril. Dodal je še, da v primeru Teša 6 pogreša neodvisno študijo – študija EBRD to po njegovi oceni namreč ni.
HSE: Teš 6 bo pomagal k čistejšemu okolju
Na vsebino memoranduma so se že odzvali v Holdingu Slovenske elektrarne (HSE). Glede predlagane plinsko parne enote so poudarili, da tudi plin po definiciji ne sodi v kategorijo obnovljivih energetskih virov, imeti pa je treba tudi rešitve za stabilno dobavo zemeljskega plina in njegovo cenovno sprejemljivost. Ravno tako tudi predlagana izraba lesnih ostankov ob zgorevanju povzroča emisije ogljikovega dioksida v zrak, so poudarili.
Z delovanjem plinsko parne enote, kot jo predlagajo v memorandumu, bi bilo po oceni HSE zagotovljenih delovnih mest za največ 50 ljudi. Ob tem se v družbi sprašujejo, kam bi v tem primeru preusmerili ostalih 3500 delavcev, ki so vezani na izkop premoga in proizvodnjo električne energije. Spomnili so, da bo Teš 6 nadomestni blok, emisije ogljikovega dioksida se bodo znižale za 35 odstotkov in bo deloval do leta 2054.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.