
SD nasprotuje poceni prodaji slovenskih logističnih podjetij, posebej Luke Koper in Slovenskih železnic, Deutsche Bahnu, zavzema pa se za sodelovanje, predvsem na področju tovornega prometa in operaterjev, je danes na novinarski konferenci povedal poslanec SD Milan M. Cvikl. Ob tem je dodal, da bi morala prometna infrastruktura zaradi razvoja in konkurenčnosti slovenskega gospodarstva ostati v lasti države.
Razvoj Luke Koper in Slovenskih železnic pomeni razvoj logističnega stičišča petega in desetega evropskega prometnega koridorja, to pa je zelo pomembno za razvoj Slovenije in njenega gospodarstva. Če smo bili v preteklosti ob veliko slabšem finančnem položaju sposobni zgraditi avtocestni križ, zakaj ne bi mogli sami izpeljati tudi projekt razvoja železniške in tudi pristaniške infrastrukture, je poudaril Cvikl.

Ob tem je izrazil dvom, da naj bi bil za razvoj logistične infrastrukture v Sloveniji Deustsche Bahn pripravljen odšteti osem milijard evrov, poleg tega pa naj bi bila po njegovem mnenju potrebna sredstva za omenjeni projekt veliko nižja. Kljub temu pa je dejal, da bi bilo treba opraviti podrobnejšo analizo o vrednosti omenjenih projektov.
Slovenija naj sama financira razvoj SŽ
Predsednik strokovnega sveta SD za promet in pomorstvo Patrick Vlačič je dejal, da bi Slovenija morala sama financirati razvoj železniške infrastrukture. Kot možne vire financiranja je navedel sredstva EU, koncesnino in javno-zasebno partnerstvo.
Ob tem je navedel nekatere negativne posledice, če bi Deutsche Bahn postal upravljalec Luke Koper in Slovenskih železnic. Kot je dejal, bi se lahko Deutsche Bahn odločil, da v Luko usmeri le umazane tovore (npr. premog), medtem ko bi lahko kontejnerski promet in avtomobile preusmeril drugam. Če bi postal upravljalec Slovenskih železnic, pa bi lahko nemški koncern posredno sam določal uporabnino za prevoz po železnici, kar bi lahko močno vplivalo na konkurenčnost slovenskih podjetij, ki se odločajo za prevoz po tirih.
Vlačič je tudi dejal, da ne razume, kako se bo opravila privatizacija Slovenskih železnic in Luke na način, da se lastništvo nad obema družbama prenese z ene države, Slovenije, na drugo državo, Nemčijo, ki je lastnik Deutsche Bahn. Poudaril je, da bi morali pred kakršnokoli prodajo slovenskih logistov opraviti širšo javno razpravo.
Finančno ministrstvo se brani
Ministrstvo za finance poudarja, da je neutemeljeno in tudi zavajajoče govoriti o poceni prodaji Luke Koper, Intereurope in Slovenskih železnic, ter s tem o "poceni razprodaji slovenskih konkurenčnih prednosti".
Predstavniki podjetij ter vlade so v fazi razgovorov z možnimi tujimi partnerji. V razgovore so vključeni strokovnjaki s prometnega, logističnega, finančnega in pravnega področja. Ministrstvo za finance je v juliju objavilo Javni razpis za ocenjevanje vrednosti podjetij Luka Koper, Intereuropa in Slovenske železnice prek katerega želi na transparenten, preverljiv in jasen način priti do realne ocene vrednosti omenjenih podjetij. Morebitno oblikovanje slovenskega logističnega operaterja bo narejeno na podlagi javnega razpisa, s čimer bo zagotovljen javen in transparenten postopek. Zato ponovno poudarjajo, da prejudiciranje kakršnih koli možnih oblik povezovanja ali transakcij ne koristi slovenskih interesom.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.