K višjemu primanjkljaju je prispevala rast odhodkov, kjer so se po podatkih finančnega ministrstva najbolj povečala sredstva za zaposlene, transferji posameznikom in gospodinjstvom, drugi tekoči domači transferji in sredstva za investicije.
Po drugi strani je še višji primanjkljaj ublažila občutna rast prihodkov, predvsem na račun višje rasti dohodnine, davka od dohodkov pravnih oseb, davka na dodano vrednost in prejetih sredstev iz EU.
Za ukrepe po protikoronski zakonodaji je bilo iz državnega proračuna letos do konca septembra izplačanih 2,27 milijarde evrov, potem ko se je v letu 2020 ta znesek ustavil pri 1,88 milijarde evrov.
Vlada je odločila o prerazporeditvah in razporeditvah pravic porabe v letošnjem državnem proračunu. Ministrstvo za finance je sporočilo, da bodo Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti prerazporedili pravice porabe v višini 17.740.535 evrov, in sicer za otroške dodatke in štipendije. Ministrstvu za delo bodo poleg tega prerazporedili še pravice porabe v skupni višini 2.807.701,40 evra, med drugim za financiranje dodatnih kadrov pri izvajalcih socialnovarstvene storitve institucionalnega varstva v javni mreži in za izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka za novorojence.
Ministrstvu za zdravje bodo prerazporedili pravice porabe v skupni višini 25.516.795,01 evra, med drugim za dobavo cepiv in cepljenje proti koronavirusu, za presejalne programe za zgodnje odkrivanje okužb s koronavirusom, za PCR teste in povračilo za samotestiranje ter za cepljenje proti gripi. Poleg tega bodo Ministrstvu za zdravje prerazporedili še pravice porabe v skupni višini 7.702.206,30 evra za izplačilo dodatkov, so zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.