Direktor Teša Simon Tot je po seji nadzornega sveta povedal, da so nov investicijski program za šesti blok termoelektrarne Šoštanj začeli pripravljati kmalu po novem letu, njegov namen pa je bil določiti končno vrednost projekta. Pri tem sta imela po njegovih besedah najpomembnejšo vlogo eskalacija in pogodba z Alstomom ter vključitev vseh elementov, ki doslej niso bili uvrščeni v investicijski program.
"Bistveni element je bila eskalacija, ki je bila doslej glavna neznanka za določitev končne cene. Sprožili smo dodatna pogajanja o omejitvi formule za eskalacijo, rezultat teh pogajanj pa je aneks, s katerim se je 18,5 odstotka pogodbene cene fiksiralo in izvzelo iz obračuna eskalacije. Tik pred podpisom pa je tudi aneks k pogodbi, ki določa kapico na eskalacijo v višini 100 milijonov evrov," je dejal Tot in dodal, da bodo s tem prihranili najmanj 35 milijonov evrov.
V Tešu še pričakujejo, da bo država dala poroštva za posojilo.
V investicijskem programu je kot največje tveganje zapisana možnost, da za že dogovorjeno posojilo s strani države ne bi dobili poroštva. Prvi mož Teša kot skrajni rok pričakuje, da se bo to zgodilo do oktobra letos, pri čemer dodaja, da rezervnega scenarija za zdaj nimajo. Kot je dejal, je lastnik doslej redno izdajal vsa soglasja, zato tudi aktualne politične razmere ne bi smele vplivati na odločitve, ki so vezane na gospodarstvo in potekajo že od leta 2002.
Direktor projekta bloka šest Miran Žgajner je ob tem dodal, da imajo do danes v zvezi s projektom sklenjenih za milijardo evrov pogodb, trenutna realizacija pa se giblje okoli 400 milijonov evrov. "Zato lahko govorimo, da smo s projektom že zelo daleč v sami izvedbi," je dejal in dodal, da intenzivno potekajo gradbena dela na glavnem pogonskem objektu, medtem ko so izkopi v glavnem zaključeni.
Prav tako se na različnih lokacijah po svetu izdeluje oprema za glavni tehnološki objekt, ki ga bo dobavil Alstom, vse to pa poteka pod budnim očesom njihovih nadzornikov. Pripravlja se tudi oprema za hladilni sistem.
Sicer pa bodo v Tešu še letos pripravili šest večjih sklopov razpisov na evropski ravni. Med temi bodo razpisi za gradbena dela na ostalih objektih, za pripravo hladilne vode, transport premoga, obdelavo produktov ter za priključitev na elektroenergetsko omrežje. Za vse razpise bodo po Žgajnerjevih besedah lahko enakovredno kandidirali tudi domači dobavitelji.
Kar se tiče terminskega načrta, je Žgajner opomnil, da so se gradbena dela že začela s petmesečno zamudo zaradi težav pri pridobivanju gradbenega dovoljenja. Kljub temu bodo omenjeno zamudo poskušali s pospešenim delom in racionalizacijami nadoknaditi ter tako doseči rok za poskusno obratovanje, ki je predviden za november 2014.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.