Po skoraj pol leta mirovanja je danes spet stekla proizvodnja v tolminskem mesnopredelovalnem obratu novogoriškega Mipa v stečaju. Tolminski obrat je pod svoje okrilje namreč prevzelo mariborsko mesnopredelovalno podjetje Košaki, ki je z Mipovim stečajnim upraviteljem podpisalo najemno pogodbo za obdobje šestih mesecev.
Stečajni upravitelj Mipa Miroslav Benedejčič je izrazil zadovoljstvo nad dejstvom, da je proizvodnja v tolminskem Mipovem obratu naposled stekla znova. Kljub temu da gre le za del Mipovega premoženja, je ta lahko za zgled, kako usposobiti podjetje v stečaju, da zaživi z novim lastnikom oziroma najemnikom.
Košaki za pol leta najeli Mipov obrat
Podjetje Košaki je Mipov obrat v Tolminu najelo za dobo šestih mesecev, Benedejčič pa je ob tem izrazil pričakovanje, da se bo mariborsko podjetje po izteku tega obdobja na dražbi, do katere naj bi prišlo že v kratkem, potegovalo tudi za nakup oziroma lastništvo obrata v Tolminu.
Predsednik uprave podjetja Košaki Bojan Rus je pojasnil, da je podjetje na osnovi najemne pogodbe, ki je bila podpisana 10. avgusta, dobilo možnost šestmesečnega najema. Za ta čas so zaposlili 15 delavcev, večinoma nekdanjih zaposlenih, ki pa bodo v primeru nakupa obrata dobili možnost podaljšanja pogodb.
Rus je izpostavil tudi možnost nadaljnjega zaposlovanja, kar je odvisno predvsem od poslovanja obrata, na podlagi "preudarnih lastniških odločitev" pa se bo podjetje po vsej verjetnosti potegovalo tudi za odkup obrata.
500 ton letno ali 40 ton mesečno
Obseg proizvodnje, ki je stekla danes, bo znašal okoli 40 ton trajnih mesnih izdelkov mesečno oziroma okoli 500 ton letno. Proizvodnja je večinoma namenjena za zahodnoevropski trg, po besedah Rusa pa se bodo Košaki obrnili tudi na domače trgovce.
Glede prevzema Mipove blagovne znamke in receptur je Benedejčič poudaril, da gre za občutljivo vprašanje, ki ga je težko reševati v najemnem odnosu. To bo primerneje reševati ob morebitnem prevzemu obrata, veliko pa bo odvisno tudi od tega, kako bo to vprašanje rešeno z najemnikom oziroma kupcem matičnega Mipovega obrata v Kromberku. Do nadaljnjega bodo tako Košaki v Tolminu izdelovali izključno izdelke po lastnih recepturah in pod lastno blagovno znamko.
Rus je ob tem povedal, da se Košaki med drugim ponašajo tudi s tem, da 90 odstotkov produkcijskih potreb pokrivajo z domačimi surovinami. Podjetje bo v prihodnje k sodelovanju še bolj odločno povabilo slovenske živinorejce, kar bo izziv tudi za rejce na Tolminskem. Zaenkrat je sicer prvo polnjenje proizvodnje v Tolminu sicer potekalo iz klavne linije v Mariboru.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.