Zdravilo, ki je delovalo proti zadnji recesiji, v zdajšnji krizi evroobmočja očitno ne deluje. Proizvodnja v evroobmočju pada namreč že 15 mesecev zapored. Oktobra je bilo znova manj naročil, manjša pa je bila tudi proizvodnja v tovarnah. Tudi v Nemčiji, ki je največja gospodarska velesila v Evropi, že osem mesecev zapored pada proizvodni sektor.
V Franciji je še huje. Proizvodnja je z izjemo enega meseca padala zadnjih 15 mesecev, v Španiji pa je bila brez izjeme vse mesece nižja. "Menim, da je model v Španiji nevzdržen in da bo prej ali slej treba popustiti pritisku in sprejeti pomoč mednarodnih posojilodajalcev. Španija se zdaj pogaja, pod kakšnimi pogoji bi denar lahko dobila. Menim pa, da je finančni paket neizogiben," je dejal analitik Henk Potts.
Za razliko od Grčije, ki je z odprtimi rokami sprejela pomoč, je Španija glede na njeno gospodarstvo sicer v precej boljšem položaju. "Na koncu se bo rešila, pa ne samo zato, ker vlada opravlja svoje delo, ampak tudi zaradi funkcionalne in zanesljive administracije. Še več, špansko gospodarstvo je močno. Imajo dober izvoz. Banke so sicer res v manjših težavah, gospodarstvo pa je precej solidno. Številni ugibajo, ali Španija zares potrebuje finančno pomoč. Morda da, morda tudi ne ... Za zdaj lahko finančni trgi le čakajo,'' pa je dejal Daniel Gros iz centra za evropsko politiko.
Visoka stopnja nezaposlenosti se je že izrazila na kupni moči Špancev, ki je dosegla minimum. Previdnost vlada tudi v ostalih evropskih gospodarstvih, zato bi lahko takšno stanje Evropsko centralno banko prisililo, da obrestno mero zniža na rekorden minimum.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.