Vlada se je kot skupščina Kapitalske družbe (Kad) seznanila z odločitvijo Kada, da bo v okviru prevzemne ponudbe družbe Hisense prodal lastniški delež v Gorenju, in ji ni nasprotovala, je na novinarski konferenci po koncu vladne seje povedala Mateja Vraničar Erman, ministrica za finance, ki opravlja tekoče posle.
Nadzorni svet Kada je po pisanju časnika Delo odločitev o prodaji potrdil v sredo in sklenil, da bo vlado kot skupščino s tem le seznanil in je ne bo vprašal za soglasje.

Hisense naj bi doslej mimo prevzemne pogodbe pridobil že okoli 60-odstotni delež
Družba Hisense Luxembourg Home Appliance iz kitajske skupine Hisense v prevzemni ponudbi, ki traja od 29. maja do 26. junija, za delnico Gorenja ponuja 12 evrov. Hisense sicer delnice Gorenja pridobiva tudi mimo prevzemne ponudbe, doslej naj bi pridobil že okoli 60-odstotni delež.
Kad je bil sicer pred temi nakupi največji posamični delničar Gorenja, v lasti ima 16,37-odstotni delež, za katerega bo ob ceni 12 evrov za delnico iztržil nekaj manj kot 48 milijonov evrov.
Ministrstvo odločitev prepustilo Kadu
Gorenje je v strategiji upravljanja državnih naložb opredeljeno kot pomembna naložba, v katerih naj bi imeli državni lastniki 25 odstotkov in eno delnico oz. vsaj ohranili deleže, če jih imajo pod to mejo, a bi Kad ob vztrajanju v lastništvu lahko ostal zvezanih rok, saj mu to ne bi prinašalo vpliva in verjetno, vsaj še nekaj let, tudi ne dividend.
Na ministrstvu za finance so v luči Kadove dileme večkrat izpostavili, da je strategija političen dokument, naloga poslovodstev pa je maksimiranje vrednosti podjetja za lastnika. Odločitev mora tako po njihovem sprejeti poslovodstvo, ki mora pretehtati vrednost naložbe, če se iz družbe umakne ali če ostane lastnik.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.