Savdska Arabija je že pred časom opustila načrt o prodaji petih odstotkov državnega energetskega podjetja Aramco domačemu ali mednarodnemu investitorju, a te odločitve še niso uradno naznanili, je v sredo poročala tiskovna agencija Reuters.
Finančni svetovalci, ki so delali na primeru, so razpuščeni, namesto tega se bodo zdaj osredotočili na predlagano pridobitev "strateškega deleža" v državnem kemijskem koncernu Saudi Basic Industries.
"Odločitev je bila sprejeta pred časom, a je nihče ni smel razkriti, zato bodo šle uradne izjave najprej v smeri zamud, nato pa bodo naznanili preklic prodaje," je povedal eden od neimenovanih štirih virov iz industrije, s katerim so se pogovarjali.

Vlada govorice zanika
A Savdska Arabija ta poročila zanika, danes poroča BBC. Minister za energijo Kalid al Falih je sporočil, da bo vlada nadaljevala s kotiranjem delnic na borzi. Rijad je po njegovih besedah sprejel ukrepe za pripravo, časovno obdobje pa je odvisno od različnih dejavnikov, predvsem ugodnih tržnih pogojev v naslednjih nekaj mesecih.
"Vlada ostaja zavezana IPO [začetni javni ponudbi] Savdijskega Aramca v času, ki ga sama izbere in so razmere optimalne," je povedal. IPO teh delnic je bil sicer največji na svetu doslej.
Aramco je največji proizvajalec surove nafte na svetu. Osnovni kapital družbe v višini 60 milijard rialov (okoli 16 milijard dolarjev) pa je razdeljen na 200 milijard navadnih delnic. Prodaja dela družbe je del načrta, imenovanega Vizija 2030, s katerim želi Savdska Arabija spremeniti zdaj od nafte odvisno gospodarstvo.
Savdski princ Mohamed bin Salman je prodajo delnic predlagal že leta 2016 v sklopu programa za gospodarsko reformo, s katero bi v podjetje vnesel zahodnjaško ureditev in nadzor ter povečal sredstva za zmanjšanje velikega proračunskega deficita v državi. Ocenil je, da bo ta poteza celotno podjetje ovrednotila na dva ali več bilijona evrov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.