Privatizacija se nadaljuje. V primeru Aerodroma Ljubljana prehaja v zaključno fazo: do 4. julija morajo danes povabljeni interesenti, kot so poročali v oddaji 24UR jih je šest, med njimi upravljavec frankfurtskega in beneškega letališča, ne pa tudi China Southern Airlines, oddati zavezujočo ponudbe. Te bi se lahko gibale okoli 120 milijonov evrov, kar pomeni, da bi se neposredno v proračun takoj steklo okoli 60 milijonov evrov, še 17 pa jih bodo do avgusta prinesle že potrjene visoke dividende.
Strateški in močan novi lastnik pa bi koristil tudi Telekomu, daleč največjemu podjetju na prodajnem seznamu. Do 2. junija mora 10 kandidatov, med njimi je več finančnih skladov kot strategov, oddati nezavezujočo ponudbo, vendar pa bodo še prej delničarji - z državo na čelu - iz Telekoma pobrali za 65 milijonov evrov dividend.
Telekomu je danes, upoštevajoč borzno ceno, namreč vreden skoraj 970 milijonov evrov. Ker pa moramo prišteti še prevzemno premijo, analitiki ocenjujejo, da bo dosežena cena nekje od 980 milijonov evrov do 1,2 milijarde evrov. Res pa je, da ima Telekom za skoraj 600 milijonov evrov še nerešenih tožb in le 36 milijonov evrov rezervacij, kar lahko vpliva na končni izkupiček.
Prava višina kupnine pa bo že kmalu znana v primeru Letrike iz Šempetra. Pogajanja z več ponudniki namreč že tečejo, končana pa bi bila lahko še pred poletjem, ki bo tudi sicer zelo delovno, saj Sod do 3. julija zbira okvirne ponudbe za NKBM, še kakšen teden kasneje pa še za Žito in Cinkarno Celje.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.