Na mariborskem letališču so danes tudi uradno predali namenu posodobljen in nadgrajen radionavigacijski sistem. Vrednost investicije je znašala približno 264 milijonov tolarjev, pri čemer je ministrstvo za promet oz. republiška uprava za civilno letalstvo prispevala 25-odstotni delež, ostali denar pa je prišel iz naslova evropskih razvojnih sredstev, je ob predaji povedal v.d. vodje direktorata za letalstvo Jožef Slana.
Nov radionavigacijski sistem za instrumentalno pristajanje omogoča varen dolet in zanesljiv pristanek letal v vseh vremenskih pogojih, tudi pri zmanjšani vidljivosti. Mariborsko letališče, ki je imelo doslej več kot 30 let star navigacijski sistem, je namreč kontinentalno letališče s približno 100 meglenimi dnevi na leto in je zato tovrstno napravo nujno potrebovalo.
Nov navigacijski sistem (opremo je dobavil in montiral švedski proizvajalec Aerotech Telub A.B.) ustreza kategoriji ena - CAT I. Instrumentalni pristajalni sistem CAT I sicer omogoča vodenje letala do višine 60 metrov ob minimalni horizontalni vidljivosti 800 metrov.
"Za doseganje višje kategorije bi bilo treba dograditi še nekatere sisteme na letališču, vključno z dodatno svetlobno navigacijo in merilci vidljivosti, kar pa bi zahtevalo dodatno investicijo v vrednosti približno 30 milijonov tolarjev," je pojasnil pomočnik direktorja Aerodroma Maribor Milan Krajnc.
Cilj razvoja mariborskega letališča je, da postane glavno alternativno letališče za ljubljansko, zagrebško in graško letališče. "Če letališče nima sistema CAT II za pristajanje, za prevoznike to letališče ni zanimivo kot alternativno letališče," je opozoril Krajnc.
Sistemi višje kategorije (CAT II in CAT III) omogočajo prilete in pristajanja ob še slabših pogojih vidljivosti oz. v fazi pristajanja celo brez omejitev v višini odločitve in vizualni horizontalni referenci do 50 metrov, še pojasnjujejo predstavniki Aerodroma Maribor.