
Steklarna namreč ne more več izpolnjevati svojih finančnih obveznosti, njen transakcijski račun pa je blokiran, saj njene obveznosti presegajo 12,6 milijarde tolarjev. Več kot devet milijard tolarjev teh obveznosti pa so dolgoročne in kratkoročne obveznosti do bank. Predsednik uprave steklarne Bojan Bevc je na današnji novinarski konferenci povedal, da obveznosti holdinga Rogaška Crystal znašajo celo 23 milijard tolarjev, 60 odstotkov tega denarja pa je holding dolžan bankam.
"V primeru steklarne je uvedba prisilne poravnave izbira ene od dveh preostalih možnosti za preživetje. Ocenili smo, da bo uvedba prisilne poravnave po eni strani zaščitila družbo pred blokadami in plenitvami upnikov in s tem pred grožnjo nekontroliranih dogodkov, kar bi daljša blokada vsekakor bila," je poudaril Bevc.
Prvi mož steklarne je tudi prepričan, da je prisilna poravnava šele začetek poslovne sanacije, ki ji bo sledila temeljita reorganizacija z namenom povečanja konkurenčnosti, agresivnejšega trženja in prilagajanja razmeram na trgu. Po njegovem mnenju je uvedba prisilne poravnave trenutek resnice in verjetno zadnja možnost, da se steklarstvo v Rogaški Slatini in okolici sanira in postavi na trdne ter poslovne temelje.
Bodo upniki podprli prisilno poravnavo?
Bevc pričakuje, da bodo upniki podprli uvedbo prisilne poravnave, saj naj bi bili poplačani 20-odstotno. Uprava steklarne, ki ji pri sprejemanju ustreznih odločitev svetuje tudi Uroš Korže, je prepričana, da je v pogojih prisilne poravnave možno nemoteno vzdrževati proizvodnjo, ki je zaradi tehnoloških zahtev nujnost.
O odpuščanjih še nič znanega

Koliko delavcev bo presežnih ob morebitni uvedbi prisilne poravnave, Bevc danes ni želel napovedovati. Pojasnil je, da bodo upoštevane vse možnosti reorganizacije poslovanja in prezaposlitev. Program presežnih delavcev bo pripravljen po uskladitvi z vsemi organi in sindikatom.
Trenutno je v steklarni zaposlenih 956, v hčerinski družbi Steklarski hram pa še dodatnih 230 delavcev. Prvi mož steklarne pričakuje, da jim bo 18. januarja uspelo zagotoviti izplačilo decembrskih plač.
Proizvodnja se ne sme ustaviti

Upravo steklarne čaka tudi zagotovitev sredstev za nemoteno proizvodnjo, kot tudi zagotovitev sredstev za nujno obnovo talilnih peči. Če se bo ustavila samo ena izmed peči, tako Bevc, bo to pomenilo konec steklarske proizvodnje v Rogaški Slatini. Za nujno obnovo treh talilnih peči, ki so v zelo slabem stanju, potrebuje steklarna 1,5 milijona evrov.
Ta denar naj bi zagotovili upniki oz. banke. Projekti obnove so že pripravljeni, obnova naj bi tako stekla že aprila in se končala med poletjem. Obnovljeni naj bi bili le talilni agregati, tehnoloških posodobitev zaradi pomanjkanja sredstev Bevc za zdaj ne načrtuje. Sicer je država že lani nakazala denar za obnovo peči, vendar so bila, kot kaže, sredstva porabljena v druge namene.
Odgovornosti uprava ne ugotavlja
Na vprašanje, ali bo kdo izmed prejšnjih direktorjev steklarne in holdinga odgovarjal zaradi izjemno slabega položaja podjetja, je Bevc odgovoril, da uprava ne vodi nobenih postopkov za ugotavljanje odgovornosti. Nekdanji direktor holdinga, ki je bil do začetka leta 2004 tudi direktor steklarne, Davorin Škrinjarič, je zdaj zaposlen kot pomočnik direktorja v Preventu Les, Davor Šenija, ki je steklarno vodil le lani pa je brez službe.